Pogrzeb Mariana Turskiego - data i miejsce
Marian Turski był jednym z ostatnich ocalałych z nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Holokaustu. Historyk i dziennikarz zmarł 18 lutego w wieku 98 lat. Muzeum Żydów Polskich POLIN przekazało komunikat dotyczący jego pogrzebu.
"Uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego rozpoczną się w niedzielę, 23 lutego o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej 49/51. Następnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spotkanie wspomnieniowe poświęcone Zmarłemu" - informuje muzeum. Zamiast kwiatów rodzina prosi o wpłaty na Fundusz Nieobojętnych im. Mariana Turskiego, który ma wspomagać w walce z każdą formą dyskryminacji. Fundusz powołał do życia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wraz z rodziną zmarłego.
Kim był Marian Turski?
Marian Turski urodził się 26 czerwca 1926 roku w rodzinie polskich Żydów. Kiedy wybuchła II wojna światowa, trafił do getta łódzkiego. Zagłada Holokaustu pozbawiła go bardzo wielu najbliższych - z 43 członków rodziny ocalało jedynie czworo. Marian Turski po wojnie studiował prawo i historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1958 roku aż do śmierci pełnił funkcję kierownika działu historycznego tygodnika "Polityka". Był również współtwórcą i przewodniczącym Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2020 roku Marian Turski wygłosił przemówienie, którego słowa obiegły świat. - Bądźcie wierni temu przykazaniu. Jedenaste przykazanie: "Nie bądź obojętny!". Bo jeżeli będziecie obojętni - to nawet się nie obejrzycie jak na was, na waszych potomków "jakieś Auschwitz" nagle spadnie z nieba - powiedział wtedy Turski.
Ostatni raz wystąpił publicznie 27 stycznia 2025 roku, gdy odbyły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Tam również zwrócił się do wszystkich z przesłaniem. - Drodzy przyjaciele, od co najmniej dwóch tysięcy lat naszej cywilizacji towarzyszy wizja apokalipsy. Oto pojawiają się czterej jeźdźcy apokalipsy: wojna, zaraza, głód i śmierć. Ludzie są porażeni strachem, sparaliżowani ze strachu. Czują się całkowicie bezradni. Co robić? - mówił. Odpowiedział, przytaczając cytat z rabina Nachmana z Bracławia: "Nie bać się wcale".
Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach: