W poniedziałek, 1 sierpnia, obchodzić będziemy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zbrojny zryw przeciw hitlerowskim okupantom miał miejsce w 1944 roku. W ciągu dwóch miesięcy walk życie straciło około 10 tysięcy powstańców (głównie młodych osób) i od 150 do 200 tysięcy cywilów. Efektem było też zniszczenie ogromnej części miasta. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa w mieszkańcach i mieszkankach. Tak jak w latach wcześniejszych, o 17:00, w godzinę "W", w całej Warszawie rozbrzmiewać będą syreny i wszyscy na minutę zatrzymają się w bezruchu. Będzie to hołd oddany poległym i oficjalne rozpoczęcie uroczystości rocznicowych. We wtorek, 26 lipca, podpisano zaś specjalny apel o godne uczczenie wybuchu Powstania. W tym roku, z uwagi na sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, jego treść była wyjątkowa.
ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE
Hołd walczącym i przestroga przed wojną. Poznajcie treść apelu o uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa wraca do zwykłego trybu rocznicowych obchodów po okresie pandemii koronawirusa. Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania, w całym mieście odbędą się setki wydarzeń. O planach obchodów mówiono między innymi we wtorek, 26. lipca, podczas wizyty prezydenta Rafała Trzaskowskiego w Domu Powstańców Warszawskich. Przy tej okazji podpisano też wyjątkowy apel do mieszkańców o uczczenie rocznicy. W dużej mierze nawiązuje on do sytuacji w Ukrainie i toczącej się tam wojny. W apelu wzywa się mieszkańców i mieszkanki Warszawy do chwili zastanowienia, jak może się skończyć agresja, wojna oraz uzurpowanie prawa do zarządzania życiem innego człowieka. Pełną treść apelu zamieszczamy poniżej.
Treść apelu do mieszkańców i gości Warszawy
1 sierpnia o 17:00 w całej stolicy zawyją syreny. Przystańmy wtedy wszyscy, by minutą ciszy uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I posłuchajmy, co nam dziś mówi ten dźwięk.
To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Oni nauczyli nas, jak walczyć o wolność, nawet kosztem wielkich ofiar. Ci, którzy przeżyli dali nam naukę, jak budować wolną Polskę w warunkach tylko częściowej suwerenności. Składamy Wam wszystkim wielkie podziękowania za to, że dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju.
Ale w dźwięku syren w tym roku będą także inne, współczesne tony. W 2022 roku nasi sąsiedzi, nasi goście z Ukrainy uciekają do Warszawy przed nalotami i rakietami, przed niepojętą agresją Rosji. Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje. Które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie. Które wie, jak się podnosić z gruzów. I jak kroczyć do wolności. 1 sierpnia 1944 r. to data, która była jednym z etapów polskiej drogi do bezpieczeństwa i suwerenności.
Chwała bohaterkom i bohaterom Powstania!
Źródło: um.warszawa.pl
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!