Atrakcje

Pokazy filmu „Kartka z Powstania” w VR. Na warszawiaków czeka niesamowite widowisko

2023-07-31 20:46

1 sierpnia, z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w Fabryce Norblina odbędą się bezpłatne pokazy filmu „Kartka z Powstania”. To pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii VR w Polsce, wyróżnione licznymi nagrodami w kraju i na świecie. Na dzień rocznicy zaplanowane zostały trzy seanse, jednak okazja do obejrzenia filmu będzie do początku października – przez 63 dni trwania powstania.

Jak przypomnieli przedstawiciele Fabryki Norblina, jej losy również blisko splatają się z historią powstania warszawskiego. - 79 lat temu Żelazna była jedną z ulic, na których [...] toczyła się walka o życie, wolność i przyszłość miasta Warszawy. Wolska fabryka w czasie wojny nadal wytwarzała półfabrykaty (blachy, rury, pręty, kształtowniki, druty), ale też pracowała na potrzeby niemieckiej armii. Jednak także i tu działało podziemie wojskowe, a w walkach – choć na Żoliborzu – brał udział Stanisław Werner - przekazano.

Podczas Powstania Warszawskiego wokół Fabryki Norblina trwały zacięte walki, w których brali udział żołnierze Zgrupowania Chrobry II. Ulice poprzecinane były wybudowanymi przez mieszkańców barykadami, a ataki ciężkiej artylerii i bombowców szły jeden za drugim. Żelazna została zdewastowana, z zabudowań fabrycznych przetrwało zaledwie dziewięć budynków. - Symbolem, który na co dzień przypomina gościom Fabryki Norblina o tragicznych wydarzeniach 1944 roku, jest znak Polski Walczącej na zachodniej ścianie szczytowej hali Laboratorium Mechanicznego (obecnie ściana restauracji Paradiso). Nie jest to jednak znak pochodzący z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że został namalowany ręką Powstańca Warszawskiego, ale prawie 40 lat po wojnie – na otwartą siłami społecznymi wystawę „63 dni Powstania Warszawskiego”, czasem nazywaną także „Warszawa Walczy 1944”, która pomiędzy 1 sierpnia a 31 listopada 1982 roku odbywała się na terenie Fabryki Norblina - dodano.

Rocznica powstania warszawskiego - pokazy filmu „Kartka z Powstania” w VR

W tym roku, by upamiętnić tamte wydarzenia i oddać hołd ich uczestnikom, Fabryka Norblina stanie się tłem dla pokazów filmu „Kartka z Powstania”, który dzięki technologii VR pozwoli przenieść się widzom na ulice walczącej Warszawy i poczuć się jednym z powstańców. 1 sierpnia trzy projekcje filmu odbędą się w pasażu Teodora Wernera i zaplanowane są między godziną 15:00 a 16:40. Jeśli kogoś nie będzie wtedy w Warszawie, nic straconego. Film będzie można obejrzeć od 2 sierpnia do początku października – od środy do piątku seanse odbywać się będą między godz. 13:00 a 19:00, a w soboty i niedziele – między 11:00 a 16:00. Grupy powyżej 10 osób będą obowiązywały zgłoszenia.

“Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad dwa lata. To składająca się z trzech części narracyjna opowieść inspirowana prawdziwą historią jednego z powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” – żołnierza, który wychodząc do powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Nie wiedział wtedy, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Film Tomasza Dobosza swoją światową premierę miał w 2018 roku. Zagrali w nim m.in. Tomasz Ziętek, Mirosław Haniszewski i Agata Różycka. Ten krótkometrażowy obraz zdobył w sumie 11 nagród w Polsce i na świecie, m.in.: główną nagrodę na Festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. 

Urszula w tłumie na koncercie Sorry Boys w Muzeum Powstania Warszawskiego