Właśnie dobiegła końca modernizacja Pola Mokotowskiego w Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski oficjalnie zaprezentował efekty remontu.
"Park Pole Mokotowskie od dziś znów w pełni otwarty dla mieszkańców! Zakończyliśmy ogromną metamorfozę jednego z największych parków w Warszawie. Najważniejszym elementem inwestycji było rozbetonowanie i zazielenienie dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiej przyrody" – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Poza nowymi nasadzeniami w odnowionym parku jest jeszcze więcej możliwości do uprawiania sportu i rekreacji. Stworzyliśmy przyjazne miejsca do wypoczynku, dbając o tamtejszą przyrodę i zbiorniki wodne. Cieszę się, że ten teren położony w samym sercu stolicy będzie jeszcze lepiej służył kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków" – dodaje.
Koniec remontu Parku Pole Mokotowskie. Wielkie zmiany w parku
W nowym parku Pole Mokotowskie po otwarciu można zaobserwować wiele zmian. Największa i najbardziej widoczna to naturalizacja stawów. Betonowe dno zastąpił układ wodny z roślinnością szuwarową. Ma to być poprawa nie tylko estetyczna. Technologia oczyszczania wody z zanieczyszczeń pozwoli na zachowanie stabilnego ekosystemu. Dzięki zamkniętemu systemowi obiegu wody zbiornik główny będzie dostępny dla mieszkańców przez cały rok.
Zmieniło się też otoczenie stawu. Pojawiły się tam drewniane podesty i mostki, które ułatwią mieszkańcom spacery. Zasadzono tam także nową zieleń. Beton usunięty ze stawu posłużył do formowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą. Nowa zieleń pojawiła się też w innych miejscach parku, posadzono kilkanaście tysięcy innych roślin: krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych, wysiano też łąki kwietne i założono trawniki. Dodatkowa roślinność pojawiła się m.in. w ogrodach biocenotycznym i sensorycznym. Ten pierwszy powstał w centrum parku, a drugi utworzono przy placu zabaw przy ul. Leszowej. W ogrodzie biocenotycznym na terenie po dawnej bazie MPO znalazły się niecki i górki, które pełnią funkcję ogrodów deszczowych. Można tam znaleźć również drewniany podest meandrujący wśród zieleni i altany.
Więcej sportu na Polu Mokotowskim i inne zmiany po remoncie
Na rewitalizacji parku mają skorzystać także sportowcy. Na tyłach Politechniki Warszawskiej powstała strefa z przeszkodami do ewolucji dla rolkarzy. Na Polu Mokotowskim pojawiła się też nowa siłownia plenerowa, stojaki na rowery, chwiejna równoważnia czy naturalne elementy do rekreacji, np. pniaki do wspinaczki. Dzięki budżetowi obywatelskiemu utworzono też nową ścieżkę dla biegaczy. Jej trasa biegnie od restauracji Jeff’s do zbiornika wodnego. Przy samej restauracji pojawił się także nowy plac z dachem.
Metamorfozę przeszedł też teren wokół fontanny w śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego. Ułożono tam ozdobne płyty z labradorytu, pojawiła się też nowa niecka z zamgławiaczami i siedziska nawiązujące stylem do pozostałych mebli w parku.
W całym parku ustawiono nowe ławki i inne platformy do siedzenia oraz kosze i latarnie. Mieszkańcy mają do dyspozycji także dwie nowe toalety automatyczne.
Projekt przebudowy parku wykonała pracownia WXCA, wykonawcą była firma Inmel. Proces inwestycyjny nadzorował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Byliśmy na nowym Polu Mokotowskim. Zobacz zdjęcia z parku!