Polak połączył się z ojczyzną z orbity
Po kilku odwołanych startach, wreszcie 25 czerwca misja Ax-4 z udziałem m.in. Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wzniosła się na orbitę i dzień później dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Tym samym 41-letni astronauta z Łodzi stał się drugim w historii Polakiem w kosmosie (po Mirosławie Hermaszewskim, który odbył swój lot w 1978 roku) i pierwszym na pokładzie ISS.
Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w poniedziałek, 30 czerwca, że w trakcie swojego pobytu na orbicie Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się na żywo z polskimi dziećmi i młodzieżą z następujących miast: Łodzi, Wrocławia, Rzeszowa i Warszawy.
Łączenie ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Warszawy
Spotkania ze Sławoszem Uznańskim odbyły się w następujących datach:
- 2 lipca w EC1 w Łodzi (godz. 10:15-13:00),
- 4 lipca na Uniwersytecie Wrocławskim (godz. 8:30-11:30),
- 5 lipca na Politechnice Rzeszowskiej (godz. 10:00-13:00)
- 8 lipca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (godz. 10:15-13:00).
Część główna każdego spotkania, czyli połączenie na żywo z astronautą (tzw. inflight calls) wraz towarzyszącymi aktywnościami (łącznie ok. 3 godziny) – była transmitowane na kanale YouTube pod tym adresem i można obejrzeć jej zapis.
Warszawskie spotkanie w Centrum Nauki Kopernik przeznaczone było dla dzieci (8-14 lat). Część wydarzenia stanowiło połączenie na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim; odpowiedział on na kilka pytań i wykonał trzy proste demonstracje, których autorami byli polscy uczniowie, którzy następnie mieli okazję zaprezentować swoje pomysły na scenie.
W programie spotkania znalazły się spotkania z ekspertami, którzy m.in. opowiedzieli o treningu astronautycznym oraz technologiach kosmicznych w życiu codziennym.
W każdym ze spotkań uczestniczyło ok. 300 osób – byli to głównie uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez POLSA od jesieni 2024 r., ale też dzieci, młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest "ścieżka kosmiczna".
Odpowiadając na pytania dzieci podczas łączenia z Warszawą polski astronauta powiedział m.in. że smak w stanie nieważkości nie jest tak wyostrzony jak na Ziemi. Uznański zdradził, że zmysły smaku i węchu zmieniają się, bo płyny w ciele przesuwają się i zalegają, np. w zatokach. – Smak nie jest aż tak wyostrzony jak na Ziemi – powiedział. – Ale dobry kawałek czekolady na stacji kosmicznej smakuje świetnie – dodał z uśmiechem.
Koniec misji Polaka w kosmosie - kiedy?
Astronauci z misji Ax-4 spędzają na orbicie łącznie dwa tygodnie. W tym czasie Uznański-Wiśniewski m.in. przeprowadzał 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców; realizuje też program edukacyjny. Data powrotu polskiego astronauty na Ziemię nie jest jeszcze znana - zależy ona od wielu czynników, ale planowo powinno do niej dojść około 10 lipca.
Spotkanie ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zobacz galerię zdjęć:
