Muzuem Warszawskiej Pragi stworzyło wyjątkowe archiwum. Możemy go wysłuchać!

i

Autor: Facebook/Muzeum Warszawskiej Pragi Muzuem Warszawskiej Pragi stworzyło wyjątkowe archiwum. Możemy go wysłuchać!

Ponad 500 godzin nagrań i 52 odcinki! Muzeum Warszawskiej Pragi rusza z wyjątkowym projektem

2021-01-05 18:48

Ponad 500 godzin nagrań i 52 odcinki - Muzeum Warszawskiej Pragi od stycznia rusza z nowym projektem. Będziemy mogli posłuchać "Praskich Audiohistorii", czyli cyklu podcastów o przeszłości, ale i współczesności prawobrzeżnej Warszawy. Gdzie słuchać audiohistorii?

Stara Praga znika. Złodzieje kradną architektoniczne detale

 "Praskie Audiohistorie": Wyjątkowy projekt Muzeum Warszawskiej Pragi

Zamiast historii wielkich bitew - zwykłe ludzkie wspomnienia. Muzeum Warszawskiej Pragi od stycznia rusza z projektem "Praskie Audiohistorie". Zebrane w archiwach wspomnienia mieszkańców zostaną zmienione w cykl podcastów. - Mamy ponad 800 godzin nagrań i sięgamy tam tak daleko, jak sięga pamięć dzisiejszych prażan, czyli do początków XX wieku. Ja z tego teraz wybieram takie fragmenciki, które pasują do jakiejś rocznicy, albo będą ilustracją do wystawy. Wybrane jest około 500 godzin nagrań - tłumaczy Anna Mizikowska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Czytaj także: Polskie Archiwum Filmów Domowych już działa! Gdzie obejrzeć wyjątkowe nagrania?

Ludzkie historie

W zbiorach znajdują się przede wszystkim ludzkie historie.- Do tej pory historia to była historia wielka - bitew czy powstań. Od jakiegoś czasu zbieramy historię społeczną, czyli co się piło, gdzie się jadło, jak się mieszkało, gdzie się chodziło na zakupy - tego typu rzeczy - dodaje Mizikowska.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?
Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Gdzie słuchać Praskich Audiohistorii?

Odcinki będą się ukazywać przez cały rok w każdy wtorek. Pierwszy, przedpremierowy odcinek ukazał się przed świętami. Cykl oficjalnie otworzy jednak historia nauczyciela w-fu. Podcasty można znaleźć m.in. na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi. Wciąż można też się zgłaszać, by opowiedzieć swoje historie i pomóc budować mówione archiwum Pragi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować nas o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i ciekawe informacje! Piszcie do nas na: [email protected]