Nowy autobus do podwarszawskiej atrakcji

i

Autor: Marek BAZAK/East News / Adrian Grycuk / Wikipedia (kółeczko)

Wiosna 2025

Powrót popularnej linii autobusowej. Dojedziemy nią do leśnej atrakcji pod Warszawą

2025-04-14 15:09

Rozpoczął się sezon wiosenno-letni, a wraz z nim wzmożone podróże turystyczne po Warszawie i regionie. Aby wyjść im naprzeciw, Warszawski Transport Publiczny uruchamia nową linię autobusową, którą dotrzemy do ważnej, naturalnej atrakcji pod stolicą.

Powrót linii numer 800

Od soboty 5 kwietnia powraca istniejąca sezonowo od 2011 roku linia autobusowa o numerze 800. To powrót tego połączenia po zimowej przerwie. Linią 800 dojedziemy z warszawskich Bielan do Palmir w Puszczy Kampinoskiej.

Linia 800 pojedzie w tym roku po następującej trasie:

METRO MŁOCINY – al. Wittek – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Palmiry: palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY-MUZEUM

Na trasie linii 800 jako graniczne obowiązują przystanki PARK MŁOCIŃSKI 01 i 02. Wznowieniu ulegają również przystanki PALMIRY-MUZEUM 01 obowiązujący jako przystanek dla wsiadających oraz PALMIRY-MUZEUM 02 obowiązujący jako przystanek dla wysiadających.

Co istotne, podróż linią 800 można odbyć jedynie w soboty, niedziele i święta, co jest związane z jej turystycznym charakterem. Wyjątkiem od tej reguły będą: Wielka Sobota 19 kwietnia, Wielkanoc 20 kwietnia oraz Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r., kiedy linia nie kursuje.

Linia 800 kursować będzie w tym sezonie do niedzieli 26 października.

Przeczytaj również: W życie wchodzi ważna zmiana linii autobusowych w stolicy

Puszcza Kampinoska - wielka atrakcja Mazowsza

Wycieczka linią 800 pozwoli w niespełna 40 minut odbyć podróż w samo serce Puszczy Kampinoskiej, czyli jednego z największych kompleksów leśnych w tej części Polski. Czekają tam na nas liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, przy pomocy których możemy zwiedzać ten ogromny obszar (670 km² - z czego lasy zajmują 270 km²).

Wizyta w tej podwarszawskiej leśnej atrakcji zapewni z pewnością kontakt z rdzenną naturą i świeżym powietrzem, co znakomicie kontrastuje z przebywaniem w wielkiej metropolii, jaką jest Warszawa. 

Warte uwagi są też same Palmiry, czyli mała wieś licząca sobie zaledwie około 300 mieszkańców. Wizyta tutaj to okazja do podróży wgłąb dramatycznej historii najnowszej Polski i Europy. To właśnie w tym miejscu, począwszy od grudnia 1939 roku do lipca 1941 odbywały się masowe egzekucje m.in. przedstawicieli polskiej inteligencji w ramach akcji AB dokonywanej przez Niemców w czasie nazistowskiej okupacji Polski.

Wśród około 1700 ofiar tej straszliwej zbrodni znaleźli się m.in. przedwojenny marszałek Sejmu RP Maciej Rataj oraz złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów Janusz Kusociński. Tamte mroczne wydarzenia upamiętniają Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry oraz lokalny cmentarz.

Najpiękniejsze jeziora woj. mazowieckiego - wybrało je AI. Zobacz w naszej galerii:

Wycieczka po Starych Powązkach. Niezapomniani