Wyjątkowy garaż na Mokotowie - historia
Modernistyczny budynek przy Woronicza 19 powstał w latach 1956–1958. Architekci postawili na dość fantazyjne rozwiązania, szczególnie w kontekście spiralnych galerii. Warto zaznaczyć, że Garaż Zajezdni Służby Zdrowia był pierwszym tego typu obiektem powstałym w Warszawie po II wojnie światowej. Jak przekazała redakcja architektura.muratorplus.pl, można go nawet określić pierwszą taką inwestycją w Polsce.
Jak sama nazwa wskazuje, garaż funkcjonował jako zajezdnia pojazdów służby zdrowia dla Stołecznej Kolumny Transportu Sanitarnego. W środku znajdowały się m.in. myjnia, magazyny oraz stacja serwisowa. Nie brakowało tam również pomieszczeń administracyjnych oraz zaplecza dla pracowników.
Czytaj również: Ten blok zna każdy warszawiak. Za PRL na szczycie "młotka" mieściła się słynna restauracja
Garaż wielopoziomowy w rejestrze zabytków
W połowie 2023 r. mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował o wpisaniu budynku do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. - Obiekt stanowi istotne źródło wiedzy na temat rozwoju motoryzacji, zapotrzebowania i budowy w Warszawie garaży wielopoziomowych oraz działalności Centralnego Biura Studiów i Projektów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Kolumny Transportu Sanitarnego m.st. Warszawy - mówił wówczas prof. Lewicki.
Przypomniał przy tym, że choć koncepcja budowy garaży wielopoziomowych w polskich miastach sięga okresu międzywojnia, to na dobre powrócono do niej już po 1945 r. Jak dodał, Garaż Zajezdni Służby Zdrowia "od początku wyróżniał się śmiałą formą architektoniczną łączącą cechy modernizmu i architektury dawnej" i stanowi doskonały przykład "nowoczesnej architektury modernistycznej realizowanej niezależnie od promowanego odgórnie socrealizmu".
Czytaj również: Zabytkowy akademik trafi na sprzedaż. Politechnice Warszawskiej brakuje pieniędzy na remont
