Pomnik Powstania Warszawskiego

i

Autor: Senat RP flickr.com Pomnik Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie - która rocznica w 2021? [DATA i GODZINA]

2021-07-09 14:38

Powstanie Warszawskie kosztowało życie ponad 10 tysięcy żołnierzy i między 150–200 tysięcy mieszkańców i mieszkanek stolicy. Największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie jest każdego roku wspominany w Warszawie i całej Polsce. Którą rocznicę obchodzimy w 2021? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Powstanie Warszawskie - która rocznica w 2021? Odpowiedź na to pytanie koniecznie trzeba znać. każdego roku nie tylko Warszawa, ale też obywatele i obywatelki całej Polski wspominają zbrojny zryw, do którego doszło w okupowanej przez niemieckie wojsko stolicy. Przez 63 dni słabo uzbrojone oddziały powstańcze, bez wsparcia armii czerwonej, na które liczyła Armia Krajowa i z ograniczoną pomocą USA i Wielkiej Brytanii, wykrwawiały się w walce z przeważającymi siłami okupanta. Główny cel, jakim było wyzwolenie Warszawy, nie został osiągnięty, a dwa miesiące zaciekłych walk przyniosły miastu ogromne straty materialne. Zniszczeniu uległo 25% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, a konsekwentne i planowane wyburzenia po powstaniu praktycznie zmieniły miasto w gruzowisko. Jeszcze dotkliwsze okazały się straty w ludziach. Z 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej śmierć poniosło ponad 10 tysięcy, a 6 tysięcy uznano za zaginionych. Ofiary wśród ludności cywilnej szacuje się na 150 - 200 tysięcy istnień. Pamięć o Powstaniu Warszawskim wciąż jest żywa, a obchody w 2021 będą kolejną okazją do wspomnienia tego dramatu.

Niemowlę uratowane z pożaru

Którą rocznicę Powstania obchodzimy w 2021?

Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Walki rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 r. 1 sierpnia 2021 roku minie dokładnie 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Ta rocznica ma być uczczona szczególnie. Syreny alarmowe przypominające o początku zrywu zabrzmią bowiem nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce

Godzina W - o której wybuchło Postanie Warszawskie?

Kryptonimem początku powstania była Godzina W. Wyznaczono ją na 17:00. To wtedy doszło do pierwszych ataków jednostek Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziałów dyspozycyjnych KG AK na niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Co roku 1 sierpnia o 17:00 w Warszawie rozbrzmiewają syreny alarmowe, a miasto na chwilę zamiera w bezruchu. Tym razem stanie się tak w całym kraju.