Otwarte lasy, więcej osób w sklepach i w kościołach
- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu - zdejmowania pierwszych obostrzeń. (...) Po pierwsze, otwarcie lasów i parków, ale nie traktujmy tego jako zaproszenie do rekreacji. Chodzi o zwiększenie zdrowia psychicznego. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów będzie możliwość obsługi 4 klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy będą poddawani kontroli zdrowia, m.in. mierzeniu temperatury. To samo ograniczenie - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych będzie obowiązywała w kościołach - poinformował premier Morawiecki.
Kiedy zniesienie obostrzeń?
Premier podkreślił, że trudno wyznaczyć konkretne daty łagodzenia obostrzeń. -Zakładając optymistyczny wariant chcemy przedstawiać może co tydzień, może co dwa - kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia. Zmniejszać, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać nowy reżim koronawirusa. Z punktu widzenia gospodarczego będzie to oznaczało, że w pierwszej fazie będziemy otwierać rzemiosło, a także handel, a na samym końcu usługi - m.in. salony tatuażu, gdzie bliskość z klientem jest bardzo wysoka.
Osoby, które ukończyły 13 lat będą mogły wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Jak podkreślił premier, zakaz większych zgromadzeń, imprez, koncertów będzie obowiązywał dłużej.
- Trzeba zastrzec możliwość, że jeżeli będzie lepiej - będziemy mogli przyśpieszać złagodzenie tych reguł społecznych i gospodarczych. Jeśli tak się nie stanie - będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy złagodzenia - dodał premier.
Kiedy koniec epidemii?
- Epidemia się nie kończy. Musimy się nauczyć z nią żyć przez dłuższy czas. Jedyna data zakończenia, która jest pewna to jest wynalezienia szczepionki, leków. Nie wiadomo kiedy to nastąpi - podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodaje, że należy pamiętać o noszeniu maseczek, dezynfekcji, trzymaniu dystansu, przestrzeganiu kwarantanny, ochronie osób starszych i znajdujących się w grupie ryzyka, a także wykonywaniu pracy zdalnej, jeśli to możliwe.