Rząd zapłaci lokalnym władzom za dystrybucję węgla. Premier Mateusz Morawiecki, na spotkaniu z samorządowcami, podkreślał, że oczekuje pełnej współpracy przy wsparciu obywateli dotyczącym węgla. Proces dystrybucji surowca będzie regulowany ustawą tak, by cena 1 tony nie przekraczała 2 tysięcy złotych - tak w skrócie wyglądało czwartkowe spotkanie. Jednak jak podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na spotkanie nie zostały zaproszone wszystkie samorządy.
Czytaj także: 2000 kWh - ile to jest prądu? Ile prądu zużywamy w domu?
Protest samorządów w Warszawie
- Pan premier chwali się, że spotkał się z samorządowcami. Szkoda, że zaprosił tylko przedstawicieli jednego, przychylnego władzy związku. Ale nic straconego - w piątek samorządowcy z całej Polski będą ok. 13.30 przed KPRM na #ProtestSamorządów. Do zobaczenia - poinformował w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.
Czytaj także: Warszawa zbuduje farmę wiatrową. Ceny prądu nie dają spokoju
Protest samorządów w Warszawie: Kiedy? Gdzie?
Protest samorządów zaplanowano na 7 października. O godz. 12.30 uczestnicy spotkają się przed Sejmem RP, a następnie przejdą przed budynek KPRM.
- Zaprotestujmy wspólnie przeciwko nieuzasadnionym, gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztom życia! Spotkajmy się wszyscy w Warszawie 7 października, piątek, pod Sejmem RP! W obronie mieszkańców rozpoczniemy protest „Tylko Ciemność”!
Wspólnoty lokalne nie powinny stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Nie pozwólmy, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy musieli płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa.
Przez ostatnie lata rząd skutecznie zahamował inwestycje odnawialnych źródeł energii. Nie doczekaliśmy się nowelizacji ustawy, która umożliwia produkcję energii wiatrowej, zamiast tego dostaliśmy ustawę zniechęcającą do fotowoltaiki. Pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na funduszy ochrony środowiska.
Rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT, ograniczył subwencję oświatową i obciąża coraz większą częścią kosztów finasowania oświaty samorząd. Teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia – musimy anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują nam rachunki za prąd do 700 % wyższe niż w roku ubiegłym. Nieodpowiedzialna polityka monetarna i gospodarcza rządu oraz 16 % inflacja bezpośrednio uderza w mieszkańców małych ojczyzn. Zamiast łagodzić negatywne skutki inflacji, rząd podnosi ceny energii wspólnotom lokalnym.
Wspólnie wystąpmy w obronie naszych mieszkańców, nie pozwólmy na obniżenie jakości życia mieszkańców. Tylko razem możemy powstrzymać gigantyczne podwyżki cen energii. Nie pozwólmy by nam i naszym mieszkańcom pozostała „Tylko Ciemność” - informują organizatorzy.
Link do wydarzenia znajduje się >>TUTAJ<<.