Nauczyciele potrzebni na gwałt
Resort edukacji pracuje nad ogólnopolską bazą nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim. Jednak miasto działa tutaj też we własnym zakresie. - Warszawa przygotowuje się do uruchomienia banku ofert pracy dla nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim - mówi Monika Beuth-Lutyk z urzędu miasta.
Jednak aby wiedzieć, na ile dzieci trzeba się przygotować, najpierw trzeba wiedzieć ile ich przyjeżdża. - Potrzebne jest systemowe rejestrowanie uchodźców. My nie wiemy ile osób dotarło do Warszawy prywatnym transportem do swoich przyjaciół, znajomych, rodziny. Więc nie sposób jest przewidzieć ile będziemy mieli chętnych do dołączenia do warszawskiego systemu edukacji w najbliższym czasie - zaznacza Monika Beuth-Lutyk.
Informacje o organizacji edukacji dla dzieci z Ukrainy znaleźć można na stronie ministerstwa edukacji. Również miasto uruchomiło specjalną odsłonę serwisu edukacyjnego w języku ukraińskim. Informacji o rekrutacji do szkół i przedszkoli udziela też infolinia 19 115.
Dzielnice w gotowości
Bezpłatne miejsca w placówkach pojawiły się już na Białołęce. - Bezpłatne miejsca i bezpłatne wyżywienie zaoferowało ponad 20 białołęckich przedszkoli. Są tu miejsca dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. No i się zapełniają... Uczniów w wieku od 7 do 9 lat zapisujemy do szkół właściwych miejscu zamieszkania. Dla starszych szkół tworzymy oddziały przygotowawcze w szkole podstawowej przy Ruskowym Brodzie i liceum przy Ostródzkiej - mówi rzeczniczka dzielnicy, Magdalena Gawkowska.
Białołęka oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy planuje uruchomić od przyszłego poniedziałku.
Podobne działania, które pozwolą na przyjęcie coraz większej liczby uczniów z Ukrainy, są prowadzone na Bielanach. - W ostatnich dniach do bielańskich szkół przyjęliśmy 94 uczniów i aż 24 dzieci do przedszkoli. Dodatkowo planujemy uruchomienie trzech oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, które będą się mieściły w szkole podstawowej 133 przy ulicy Fontanny 3 na poziomie klas 7-8, w szkole podstawowej nr 241 ul. Wrzeciono 9 na poziomie klas 1-3 i 4-6. W przedszkolach nr 301 i 271 chcemy uruchomić dwa dodatkowe oddziały dla dzieci rodziców z Ukrainy - mówi burmistrz dzielnicy, Grzegorz Pietruczuk.
Docelowo uczniowie będą mogli uczestniczyć nie tylko w zajęciach lekcyjnych. - Od 14 marca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Andersena i ulicy Cegłowskiej oraz w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej przy ulicy Szegedyńskiej ruszają zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy - mówi burmistrz Bielan.
Na początku tego tygodnia w Warszawie funkcjonowały czterdzieści dwa oddziały przygotowawcze. Jednak jak zapewniają władze miasta, ta liczba będzie z czasem rosnąć.