"15 sierpnia w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Na uroczystości obecny był Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry kierowniczej MON i dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych" - tak obchodzono Święto Wojska Polskiego w 2018 roku, gdy przypadało 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielka Defilada Niepodległości odbyła się na Wisłostradzie i przyciągnęła gigantyczne tłumy warszawiaków oraz turystów. Szczególnie dużą atrakcją był przelot amerykańskich myśliwców F-22, których obecność nie była wcześniej zapowiadana. W tym roku powtórki nie będzie.
15 sierpnia bez defilady
W 2022 roku nie będzie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. Tegoroczne Święto Wojska Polskiego po raz kolejny będzie obchodzone bez parady z udziałem sprzętu wojskowego. Warszawa po raz ostatni widziała defiladę w 2018 roku. Rok później odbyła się ona w Katowicach, a w latach 2020-2021 przeszkodą był stan epidemii.
Jak udało nam się dowiedzieć, Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z organizacji defilady w związku z wojną w Ukrainie. Ponieważ zaprzyjaźniony kraj mierzy się z rosyjską inwazją, Siły Zbrojne RP nie widzą powodów do świętowania zwycięskiej wojny z Rosjanami z 1920 roku.
- Tuż za naszą granicą obserwujemy brutalną agresję Rosji na niepodległą Ukrainę, spadają tam bomby i giną ludzie. Dlatego w tym roku zamiast wielkiej defilady spotkania Polaków z żołnierzami Wojska Polskiego mają nieco inną formułę. Razem w całym kraju zorganizujemy kilkadziesiąt pikników wojskowych, na których będzie można zobaczyć to co w Wojsku Polskim najlepsze. Będzie nowoczesny sprzęt wojskowy, ciekawe wystawy, "kino frontowe", poczta polowa, grochówka oraz oczywiście możliwość spotkania z żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Będą atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych, a także koncerty orkiestr wojskowych i pieśni żołnierskich. Na piknikach, w punktach rekrutacyjnych będziemy rekrutować chętnych do założenia munduru i dołączenia do nowej formuły służby: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.
Czy 15 sierpnia to dzień wolny?
Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zaledwie dwa lata po odzyskaniu niepodległości Polacy zatrzymali na przedpolach stolicy inwazję bolszewików. Walki pod Warszawą trwały kilka dni, ale to właśnie 15 sierpnia 21 Dywizja Górska zaczęła przeprawiać się przez Wieprz, rozpoczynając zwycięską kontrofensywę na oddziały bolszewików.
Święto Żołnierza - bo tak oryginalnie nazywano uroczystość - zostało ustanowione w 1923 roku przez ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego. Uroczystości były organizowane w Warszawie aż do II wojny światowej i rozpoczęcia niemieckiej okupacji. W komunistycznej Polsce święto zostało zniesione, ponieważ Polska Zjednoczona Partia Robotnicza nawiązywała do tradycji bolszewickiej. W zamian świętowany był Dzień Wojska Polskiego, obchodzony 12 października, na pamiątkę bitwy pod Lenino. Święto Wojska Polskiego zostało przywrócone trzy lata po upadku komunizmu, w 1992 roku.