onkomazowsze

i

Autor: pixabay.com

Przez pandemię rezygnują z leczenia. Dramatyczne dane dotyczące pacjentów onkologicznych

2020-09-22 14:23

Boją się zakażenia i nie wiedzą gdzie szukać pomocy - pacjenci z nowotworami leczą się rzadziej niż przed pandemią. Dane z mazowieckich placówek, między innymi z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie są zatrważające. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Strach przez koronawirusem większy niż przed nowotworem

Według mazowieckich placówek, pomocy onkologicznej szuka nawet o 20 proc. pacjentów mniej niż jeszcze pół roku temu. -Pacjenci nie podejmują leczenia, w niektórych przypadkach decydują o jego przerwaniu - mówi Ewa Grabiec-Raczak, prezes Amazonek Warszawa-Centrum.

Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum w obecnej sytuacji epidemiologicznej prowadzą m.in. telefon zaufania. –Zdecydowanie mniejsza liczba osób chorych onkologicznie, zgłasza się do szpitala, choć problem jest już mniejszy niż na początku epidemii. Wówczas największy problem stanowili pacjenci, którzy byli w trakcie leczenia, ale bali się zakażenia koronawirusem, i albo samodzielnie przekładali terapie, albo w ogóle się na nią nie zgłaszali. Obecnie pacjenci mają do dyspozycji teleporadę i większość z nich konsultuje z lekarzem decyzje dotyczące terapii. Pomimo tego ciągle zdarza nam się odbierać telefony dotyczące tego czy kontynuować terapię, czy się zgłaszać, czy jest bezpiecznie. W każdym wypadku staramy się zachęcić pacjentów do kontynuacji terapii, ponieważ leczenie onkologiczne, które się wstrzyma lub przesunie w czasie – pomijając oczywiście sytuacje, gdy jest to uzasadnione zdrowotnie – może nie być już takie efektywne -mówi Ewa Grabiec-Raczak, prezes Amazonek Warszawa-Centrum

Otwarcie nowego szpitala w Żywcu

Szpital na nowych zasadach

W wielu placówkach udało się już wprowadzić nowe zasady, które mają zwiększyć bezpieczeństwo. Niestety pacjenci ich nie znają i nie wiedzą, gdzie mogą udać się po pomoc.

-Badać się, badać się i jeszcze raz badać się! Jeśli coś nas zaniepokoi to zgłosić się na wizytę – nawet teleporadę! Jeśli lekarz nie będzie chciał nas z jakiegoś powodu zobaczyć, to wykażmy się większą determinacją – nie dajmy się zbyć i prośmy o możliwość odbycia osobistej wizyty. Nawet jeśli nie mamy objawów – badajmy się. Informacja, że jesteśmy zdrowi daje nam komfort psychiczny i lepiej nam się żyje! - mówi Ewa Grabiec-Raczak, prezes Amazonek Warszawa-Centrum.

Sonda
Jaką przyszłość emerytów w Polsce wolisz:

Gdzie szukać pomocy?

Pacjentom pomagają organizacje pacjenckie oraz liczne kampanie społeczne. Wiele mówi się o raku piersi, ale głównie o profilaktyce, możliwościach rekonstrukcji piersi czy o tym, jak żyć z chorobą po leczeniu. Jednak kobietom, które usłyszały diagnozę wczesny rak piersi, nie poświęca się już tyle uwagi – nie mają dostępu do informacji, które pomogą im przejść przez pierwszy, bardzo trudny etap leczenia. Tymczasem jest on kluczowy dla całej terapii i jej powodzenia.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, które właśnie dowiedziały się o diagnozie. Jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa – www.wyleczrakapiersi.pl