Mobilne płuca w Nowym Dworze Mazowieckim

i

Autor: Polski Alarm Smogowy - materiały prasowe

Pyłomierz i płuca "ruszyły" w Mazowsze. Będą mierzyć zanieczyszczenie

2022-01-10 19:47

Liczbowo i obrazowo. Mieszkańcy mazowieckich miejscowości mogą przekonać się, jak zanieczyszczone są miejsca, w których mieszkają. Wszystko to dzięki kampanii Polskiego Alarmu Smogowego, który od początku stycznia przez dwa miesiące będzie jeździł po tzw. "obwarzanku warszawskim" i ustawiał w nim pyłomierz.

Mieszkają w spalonym domu

Alarm Smogowy zamiast GIOŚ-u

To kolejny rok, w którym aktywiści lokalnych alarmów smogowych zrzeszonych w Polskim Alarmie Smogowym badają zanieczyszczenie powietrza w aglomeracji warszawskiej. Pyłomierz został zainstalowany 5 stycznia w Łomiankach. Po dwóch tygodniach urządzenie trafi do Nowego Dworu Mazowieckiego (od 19.01), później do Wołomina (od 2.02) i Milanówka (od 16.02).

- W samej Warszawie Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska zainstalował tylko osiem pyłomierzy, a w okolicach Warszawy zaledwie cztery: Legionowo, Piastów, Otwock i Konstancin-Jeziorna. Tylko cztery stacje na potężny obszar. W związku z tym nie wiemy, co dzieje się chociażby w Wieliszewie i Chotomowie - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Stąd pomysł, aby mniejsze miejscowości odwiedzał pyłomierz należący do PAS. I nic dziwnego, bo po jego zainstalowaniu szybko okazało się, że małe miejscowości biją rekordy zanieczyszczenia powietrza. W Chotomowie odnotowano powietrze aż sześciokrotnie gorsze niż w Warszawie. Rekordowe stężenie pyłów odnotowano w Brwinowie – aż siedmiokrotnie wyższe niż w centrum Warszawy.

Mobilne płuca w terenie

Akcji pomiarowej towarzyszą również mobilne instalacje przedstawiające kilkumetrowy model ludzkich płuc "oddychający" lokalnym powietrzem. Płuca pokryte są białą, przepuszczalną tkaniną, która w czasie dwutygodniowego pobytu zaczerniają się i pokrywają zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu – to kampania PAS "Zobacz czym oddychasz", w której mobilne płuca odwiedzą aż 41 miejscowości w dziewięciu województwach. Płuca od 30 grudnia znajdują się w Nowym Dworze Mazowieckim, następnie ruszą do Milanówka (od 14.01.), później do Łomianek (od 29.02.) i Jabłonny (od 13.02.).

- Naszym celem jest edukacja, ale najbliższym celem jest doprowadzenie do tego, abyśmy my jako mieszkańcy Warszawy i obwarzanka zabrali się za wymianę kopciuchów, zaczęli je likwidować. Bo w 2023 roku zacznie obowiązywać zakaz użytkowania kopciuchów - zaznacza Piotr Siergiej. Kara za korzystanie z kopciuchów na terenie Mazowsza od 2023 roku może wynieść do 500 zł.

QUIZ. Smakowite pary - połącz w pary przyprawy i potrawy i zgarnij komplet punktów

Pytanie 1 z 25
Ze świeżych liści bazylii przygotujesz:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!