Spis treści
- Powoływanie komisarza - zasady
- Rafał Trzaskowski prezydentem Polski - czy musi zrezygnować ze stanowiska w czasie kampanii?
- Rafał Trzaskowski prezydentem Polski - będzie musiał zrzec się stołecznej prezydentury?
Rafał Trzaskowski prezydentem Polski? Takie pogłoski pojawiły się już w czwartek 14 maja. W piątek 15.05.2020 Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z dalszego udziału w wyborach. O godzinie 10.00 odbyło się nadzwyczajne spotkanie Platformy Obywatelskiej, by wyłonić osobę, która zastąpi ją na tym zaszczytnym miejscu. Prezydent Warszawy ma zdaniem wielu członków Koalicji Obywatelskiej, jak również zwolenników partii i politologów, spore szanse w 'wyścigu' o fotel prezydenta. Jak wyglądać będzie życie w stolicy na czas jego kandydatury i jeśli zwycięży? Zgodnie z przepisami, nie będzie w najbliższym czasie wyborów w Warszawie. Rafała Trzaskowskiego zastąpiłby w stolicy komisarz, którego wyznacza się na specjalnych zasadach.
Powoływanie komisarza - zasady
Zgodnie z Art. 97:
- W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję.
- Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.
- Komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
- Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów gminy z dniem powołania.
Polecany artykuł:
Rafał Trzaskowski prezydentem Polski - czy musi zrezygnować ze stanowiska w czasie kampanii?
W przypadku wygranej w wyborach Rafał Trzaskowski zrezygnuje z fotela prezydenta Warszawy. Mówi o tym zasada Incompatibilitas, która nie zezwala na łączenie funkcji i stanowisk samorządowych z rządowymi. Czy musi jednak zrzec się stanowiska na czas kampanii? Nie będzie to konieczne. Jego obowiązki przejmą wiceburmistrzowie. Podobnie było w przypadku kandydowania Lecha Kaczyńskiego w roku 2005.
Rafał Trzaskowski prezydentem Polski - będzie musiał zrzec się stołecznej prezydentury?
W przypadku wygranej Rafał Trzaskowski zrzeknie się stanowiska prezydenta Warszawy. Ratusz opuścić będzie musiał w ciągu kilku dni lub tygodni. Jeśli jednak nie zdobędzie wystarczającej liczby głosów, to pozostanie włodarzem stolicy.