TVP Info do likwidacji
Rafał Trzaskowski przekazał dziś, że obywatelski projekt ustawy, nazywany "Stop TVP Info", złożony został w Sejmie.
- TVP Info powinno zostać rozwiązane - stwierdził polityk PO i prezydent Warszawy. Zapowiedział też, że opozycja w Senacie będzie domagać się przekazania 2,7 mld zł nie na media państwowe, ale na onkologię i psychiatrię dziecięcą.
Rafał Trzaskowski wygłosił ponadto przekonanie, że media państwowe pod rządami PiS przestały być mediami publicznymi. Jednocześnie prezydent Warszawy przypomniał oskarżenia wobec TVP w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zwrócił także uwagę na wymazywnie z kadru serduszek WOŚP przez pracowników państwowej stacji, kampanię prezydencką na rzecz Andrzej Dudy i "szczucie na lekarzy, nauczycieli, osoby LGBT i wszystkie mniejszości".
Czytaj także: Budżet Warszawy na 2023 rok. Rafał Trzaskowski zabrał głos ws. finansów miasta
- TVP Info powinno zostać rozwiązane. Polki i Polacy nie powinni płacić abonamentu, a zasługują telewizję publiczną. Potrzebna jest opcja zerowa. W miejsce TVP Info powinien narodzić się nowy kanał - podkreślał Rafał Trzaskowski
Prezydent Warszawy upatruje w działaniach TVP i PiS nie tylko publicznej krzywdy medialnej, ale również znacznych strat pieniężnych w skali całego kraju. Tę drugą sprawę również skomentował na piątkowej konferencji prasowej o sytuacji wokół projektu noweli ustawy o SN, który ma wypełnić kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy.
Polska jest pozbawiona pieniędzy z KPO przez PiS?
- Cała UE inwestuje miliardy w swoją gospodarkę, a Polska jest pozbawiona pieniędzy z KPO przez ideologię i przez brak profesjonalizmu PiS. Środki z KPO powinny do Polski popłynąć jak najszybciej, ale PiS skazuje nas na to, że będziemy skansenem gospodarczym - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Trzaskowski wskazywał, że środki z KPO powinny do Polski popłynąć jak najszybciej, natomiast - jak mówił - od wielu miesięcy trwa "festiwal zwodzenia Komisji Europejskiej i polskich obywateli, ponieważ PiS najpierw zobowiązał się do czegoś, a później nie chciał się z tych zobowiązań wywiązać".
Czytaj także: Rafał Trzaskowski w prokuraturze. Sprawa dotyczy ujawniania informacji
Tymczasem prezydent Andrzeja Dudy, oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny.
Podkreślił, że nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Rafał Trzaskowski uznał to za jedyną słuszną interwencję.
Te wypowiedzi staną się kamieniem milowym?