Raport po kontroli w schronisku Na Paluchu! Co jest do zmiany?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Raport po kontroli w schronisku "Na Paluchu"! Co jest do zmiany?

2021-10-07 12:33

Stołeczny ratusz opublikował wnioski po kontroli przeprowadzonej w schronisku "Na Paluchu". Zalecono m.in. powrót do dialogu z wolontariuszami, powiększenie kociarni, zwiększony nadzór nad czasem pracy wolontariuszy oraz doprecyzowanie procedur adopcyjnych.

"Niezwłoczny powrót do dialogu z wolontariuszami z udziałem mediatora, powiększenie powierzchni pomieszczeń dla kotów, większy nadzór nad czasem pracy wolontariuszy oraz doprecyzowanie procedur adopcyjnych – to najważniejsze wnioski z kontroli w schronisku +Na Paluchu+, którą zlecił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski" - poinformował stołeczny ratusz.

Kontrola została przeprowadzona w sierpniu w związku z informacjami wolontariuszy o sytuacji w schronisku. Niepokój budziły m.in. opracowane przez władze schroniska nowe zasady adopcji oraz brak remontów w pomieszczeniach schroniska. W związku z tym, kontrola obejmowała zasady i funkcjonowanie wolontariatu w schronisku, prowadzenie procesów adopcji, w szczególności wprowadzenie nowej procedury adopcyjnej oraz analizę wybranych procesów adopcyjnych psów, a także warunki bytowania kotów oraz wykorzystanie sprzętu medycznego do leczenia zwierząt. Jak zaznaczył stołeczny ratusz, działalność placówki badano w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r.

Podczas kontroli analizie poddano dokumentację przekazaną przez schronisko. Wzięto pod uwagę wyjaśnienia dyrekcji i pracowników. Przeprowadzono też oględziny w schronisku. "Dodatkowo zespół kontrolny spotkał się z trzema wolontariuszami, którzy przedstawili się jako reprezentanci wszystkich wolontariuszy schroniska +Na Paluchu+. Złożyli oni swoje oświadczenia wraz z szeregiem dokumentów, które zostały szczegółowo przeanalizowane i włączone do akt" - przekazał stołeczny ratusz.

Najważniejszym wnioskiem pokontrolnym jest konieczność wznowienia dialogu pomiędzy dyrekcją a wolontariuszami. W związku z tym zalecono przywrócenie Rady Dialogu Społecznego, która działała przed laty w schronisku. W 2018 roku zawieszono jej działalność z uwagi na to, że do udziału w niej nie zgłosił się żaden przedstawiciel wolontariuszy. "Jednocześnie kontrolerzy zalecają, aby w rozmowach dyrekcji z wolontariuszami wziął udział mediator, który wesprze obie strony w spokojnym przedstawieniu swoich racji, a następnie w odnalezieniu rozwiązań, które zostaną przez wszystkich zaakceptowane" - zaznaczył ratusz.

Wolontariusze zgłaszali problem przepełnionej kociarni i zbyt małej powierzchni przeznaczonej dla przebywających w niej zwierząt. Zespół kontrolny przeprowadził stosowne pomiary i ustalił, że koty mają zapewnione stały dostęp do jedzenia i picia oraz opiekę weterynaryjną, a także przebywają w czystych klatkach, których rozmiar pozwala na utrzymanie wygodnej pozycji ciała i swobodę ruchów. Negatywnie zostało ocenione jedno pomieszczenie, w którym nie było dostępu do światła dziennego. "Z wyjaśnień schroniska wynika, że ta sytuacja była spowodowana zwiększoną liczbą kotów, która powtarza się każdego lata" - wskazał ratusz.

Zalecono zwiększenie powierzchni pomieszczeń, aby nie było problemu z ich przepełnieniem, szczególnie w miesiącach kiedy ich liczba rośnie. Jak wyjaśnił magistrat "w przyszłości problem ten powinien zostać zażegany dzięki planowanej przebudowie tzw. kociarni".

Kontrolerzy przeanalizowali 10 procesów adopcyjnych psów, z których cztery wskazali wolontariusze. W większości nie stwierdzono większych odstępstw od procedur, a jedynie braki w dokumentacji. W jednym przypadku kontrolerzy mieli wątpliwości co do wyboru domu. Jak wyjaśnił ratusz "wynikały one z negatywnej oceny wolontariuszy w odniesieniu do osoby, która otrzymała psa do adopcji". Jednocześnie zespół kontrolny negatywnie ocenił brak rejestru listy osób biorących udział w danym procesie adopcyjnym.

Zalecono wprowadzenie do procedury adopcyjnej nowych zapisów, które mają zagwarantować: "szczegółowe i jednoznaczne wskazanie przyczyn, z uwagi na które schronisko może zawiesić, przedłużyć lub przerwać proces adopcji; możliwość wniesienia sprzeciwu do dyrektora schroniska na decyzję o odrzuceniu oferty adoptującego zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu procesu adopcyjnego; możliwość wniesienia sprzeciwu do dyrektora schroniska na decyzję o odmowie przyznania kota oraz zobowiązanie dyrektora schroniska do powołania każdorazowo po wniesieniu sprzeciwu zespołu do jego rozpatrzenia oraz podejmowania ostatecznej decyzji na podstawie rekomendacji tego zespołu".

Kolejne zalecenie pokontrolne dotyczyło większego nadzoru dyrekcji schroniska nad weryfikacją kart czasu pracy wolontariuszy oraz zobowiązania ich do rejestrowania czasu spędzonego w schronisku. "Pozwoli to uniknąć niejasności związanych z liczbą godzin świadczenia przez nich usług na zasadzie wolontariatu" - wyjaśnił ratusz. Dodatkowo wskazano na konieczność przestrzegania regulaminu wolontariatu poprzez przedłużanie umowy tylko tym wolontariuszom, którzy wywiązują się z obowiązków bądź wprowadzenia zapisów umożliwiających stosowanie wyjątków.

Jak informuje ratusz, "pozostałe zalecenia pokontrolne dotyczą: prowadzenia rzetelnej dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej, stworzenia i prowadzenia rejestru osób biorących udział w procesie adopcyjnym oraz starannego dokumentowania decyzji o przyznaniu zwierzęcia bądź odmowie". W sumie wydano 10 zaleceń pokontrolnych.

Prelekcje radomskiej policji w szkołach

Odgadniesz kraj po jedzeniu? Weź udział w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe. Biogos?
Bigos szlachecki wg Magdy Gessler