samorząd

Referendum lokalne w Warszawie. Decyzja zapadnie dopiero w połowie listopada

2023-09-14 10:18

12 września odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie referendum gminnego dotyczącego polityki transportowej. Wnioskowali o nią radni Prawa i Sprawiedliwości. Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej została przerwana do 16 listopada. Radni PiS proponują pięć pytań w referendum gminnym dotyczącym stołecznej polityki transportowej.

Referendum w Warszawie

- Radni Platformy Obywatelskiej boją się głosu mieszkańców Warszawy - tak w rozmowie z PAP skomentował przerwaną głosami radnych KO sesję nadzwyczajną ws. referendum gminnego dot. m.in. Strefy Tempo30, szef warszawskiego PiS Jarosław Krajewski. Jego zdaniem radni PO uciekają przed zorganizowaniem referendum lokalnego w Warszawie. - My jako warszawskie Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy konsekwentni i chcemy, żeby o najważniejszych sprawach w mieście zdecydowali jego mieszkańcy - dodał.

- Odsuwanie decyzji na okres po wyborach parlamentarnych, a taki wniosek złożył szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski, jest tylko potwierdzeniem, że mamy do czynienia z Platformą Antyobywatelską - podkreślił.

Wyjaśnił, że referendum lokalne jest podstawowym narzędziem demokracji bezpośredniej. - Warto przypomnieć, że w ostatnich pięciu latach, kiedy rządzi Warszawą Rafał Trzaskowski, z inicjatywy PO nie odbyło się nawet jedno referendum lokalne, żeby oddać głos mieszkańcom stolicy - dodał.

- My dotrzymaliśmy danego słowa. Obiecaliśmy złożenie projektu uchwały w tej sprawie do Rady Warszawy i zrobiliśmy to. Jesteśmy gotowi do poparcia takiego referendum lokalnego w sprawie strefy Tempo30, SPPN, zwężania ulic czy zabierania miejsc parkingowych. My szanujemy mieszkańców Warszawy i chcemy, żeby obowiązywała zasada "nic o nas, bez nas" - przekazał.

We wtorek, 12 września, o godzinie 19 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie referendum gminnego dotyczącego polityki transportowej. Wnioskowali o nią radni Prawa i Sprawiedliwości. Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej została przerwana do 16 listopada do godziny 10.

Pytania w referendum lokalnym w Warszawie. Dotyczą transportu publicznego i prywatnego

Radni PiS proponują pięć pytań w referendum gminnym dotyczącym stołecznej polityki transportowej.

  • Pierwsze: czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Tempo30 - ograniczenie prędkości pojazdów do 30 km/h na obszarze 90 proc. powierzchni miasta?
  • Drugie: czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic (na których funkcjonuje komunikacja miejska) przed oddaniem do użytku obwodnicy Śródmieścia?
  • Trzecie: czy jesteś za rozszerzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez pozytywnych opinii właściwych Rad Dzielnic?
  • Czwarte: czy jesteś za likwidacją na terenie Warszawy publicznie dostępnych miejsc parkingowych bez tworzenia co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy?
  • Piąte: czy jesteś za utworzeniem w Warszawie tzw. Strefy Czystego Transportu (wykluczenie możliwości wjazdu na teren strefy pewnych kategorii pojazdów), przed rozbudową sieci transportu publicznego o III i IV linię metra?

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie

Rząd funduje miejskie inwestycje. Warszawa dostała 3 miliardy złotych