Gigantyczna inflacja w Polsce we wrześniu
- We wrześniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 17,2 proc. (wskaźnik cen 117,2), a w stosunku do sierpnia 2022 r. wzrosły o 1,6% (wskaźnik cen 101,6) - informuje GUS.
Inflacja w Polsce: Za jakie produkty płacimy najwięcej?
Największe wzrosty cen w porównaniu do 2021 roku odnotowano przy następujących produktach:
- nośniki energii (44,2 proc.)
- żywność i napoje bezalkoholowe (19,3 proc.)
- paliwo (18.3 proc.)
- zboża (4 proc.)
Inflacja w Polsce: Wyższa niż przewidywali eksperci
Ekonomiści nie mieli wątpliwości - inflacja we wrześniu będzie jeszcze wyższa niż w sierpniu. Szacowano jednak, że wzrost nie powinien być jednak znacząco większy.
- Spodziewamy się, że inflacja we wrześniu wyniesie 16,3 proc. - mówił nam w czwartek dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Wzrost związany będzie głównie z sytuacją na rynku energetycznym. To będą ceny węgla dla odbiorców indywidualnych - z miesiąca na miesiąc wzrosły prawdopodobnie o 25-30 proc. Jednocześnie dalej będziemy obserwowali wzrost cen żywności - dodał.
Według oficjalnych danych GUS inflacja we wrześniu wyniosła aż 17.2 proc.
Czytaj także: Szokujące ceny na koniec roku. Co zdrożeje najbardziej? [LISTA PRODUKTÓW]
Kiedy inflacja w Polsce zacznie spadać?
Do 10 proc. wzrośnie także inflacja bazowa, czyli ta liczona bez cen żywności i paliw - dodaje Rybacki i podkreśla, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać.
- W najbliższych dwóch miesiącach inflacja będzie spadać i to będzie głównie związane z cenami paliwa na stacjach benzynowych. W tym momencie obserwujemy duże spadki na rynku ropy naftowej, one są związane z obawami o kondycję gospodarki globalnej - uzupełnia Rybicki.
Kiedy szczyt inflacji w Polsce?
Szczyt inflacji ma przypaść na I kwartał przyszłego roku.