Zabytki

Remont Fortu Legionów. Tak obecnie wygląda fort artyleryjski na zachodnim przedpolu Cytadeli

2023-03-28 14:55

W ubiegłym roku właściciele Fortu Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12 zakończyli kolejny etap remontu pomieszczeń ceglanej budowli. Te prace, tak jak poprzednie działania konserwatorskie, miasto wsparło dotacją. Zobaczcie, jak obecnie wyglądają wnętrza fortu.

Kolejny etap remontu Fortu Legionów 

Fort Legionów pierwotnie nosił nazwę Fort Włodzimierz. Został on wzniesiony w latach 50. XIX w. na podstawie projektu francuskiego fortyfikatora Marca Montelemberta i wchodził w skład zespołu umocnień Cytadeli Warszawskiej. Jest jednym z trzech zachowanych fortów artyleryjskich znajdujących się na zachodnim przedpolu Cytadeli. 

Fort wybudowano z czerwonej cegły fortecznej, uzupełnionej detalem z piaskowca w dwóch kolorach. Nadano mu cechy neogotyckie przez zastosowanie krenelaży i wykuszy. Jest to szczególnie widoczne w najbardziej reprezentacyjnym elemencie jakim jest stylizowana brama wjazdowa, do której prowadził most nad fosą.

Obiekt bez większych uszkodzeń przetrwał I i II wojnę światową. Po wojnie nie był użytkowany i popadał w ruinę. W latach 90. XX w. Fort Legionów został kupiony przez prywatnych właścicieli od Agencji Mienia Wojskowego. 

Renowacja Fortu Legionów

Nowi właściciele od lat prowadzą prace zmierzające do przywrócenia zabytkowi właściwego wyglądu. Do tej pory wykonano między innymi rekonstrukcję suchej fosy wokół fortu i wałów ziemnych oraz remont murów obwodowych. Od kilku lat trwają prace związane z renowacją wnętrz, które wielokrotnie były dotowane z budżetu miasta a dofinansowanie na ten cel przekroczyło 800 tys. zł.

W 2022 r. wyremontowano trzy pomieszczenia zlokalizowane na parterze. Podczas prac usunięto wtórne, zawilgocone tynki, osuszono ściany, przemurowano zniszczone partie murów. Cegły zakonserwowano i wykonano nowe spoiny. Odtworzono pierwotny układ pomieszczeń sprzed licznych przebudów. Miasto dofinansowało te prace kwotą 90 tys. zł. 

Stara olejarnia może stać się perełką. Zabytkową ruinę można kupić za grosze