Renta rodzina 2022: komu przysługuje?
Renta rodzinna oficjalnie przysługuje "uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń". Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać również krewni zmarłego, który pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Według właściwej ustawy osobami, które mogą dostać świadczenie, są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, małżonek oraz rodzice (w tym również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające).
Czytaj również: Ogromna inwestycja w Szpitalu Bielańskim. Rozbudowa kosztowała 200 mln zł
Renta rodzinna dla studenta i ucznia
Przed nadchodzącym rokiem akademickim skupmy się jednak przede wszystkim na tym, czy renta rodzinna 2022 przysługuje uczniom i studentom. Formalnie dodatkowe środki mogą otrzymać dzieci do ukończenia 16 lat, do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa wcześniej.
Renta rodzinna dla studenta po 25. roku życia
Czy student, który ukończył 25. rok życia, musi zrezygnować z renty rodzinnej? Niekoniecznie, bowiem według stosownej ustawy "jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów". Jest to więc haczyk, o którym warto pamiętać.
Ile wynosi renta rodzinna?
Przy wyznaczaniu wysokości renty rodzinnej wskazano następujące progi:
- dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałobyzmarłemu;
- dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałobyzmarłemu;
- dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, któreprzysługiwałoby zmarłemu.
ZOBACZ TAKŻE: