Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Renta socjalna 2023. Ile wynosi, jakie dokumenty należy złożyć?

2023-03-08 14:27

Osoby niezdolne do pracy mogą ubiegać się o rentę socjalną. Jest to rodzaj świadczenia wypłacanego co miesiąc przez ZUS. Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać rentę socjalną? Sprawdźcie!

Renta socjalna w 2023, ile wynosi?

Renta socjalna przysługuje osobom, które posiadają wystawione przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską zaświadczenie potwierdzające, że są one całkowicie niezdolne do pracy i ta niezdolność powstała w określonym czasie.

Wysokość renty socjalnej w 2023 roku. Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym dla emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmian w wysokości wypłacanych środków w ramach renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy. Od 1 marca 2023 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł.

Jakie dokumenty złożyć, by otrzymać rentę socjalną?

Dokumenty niezbędne do ubiegania się o rentę socjalną to:

  • wniosek o rentę socjalną,
  • zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres Twojej nauki;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) wypełnione przez lekarza. Lekarz powinien wystawić zaświadczenie nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o ustalenie prawa do renty;
  • inną dokumentację medyczną, która może potwierdzić stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego) – informacje można dołączyć na druku OL-9A),
  • dokumenty przygotowane przez pracodawcę (jeżeli wnioskujący był zatrudniony),
  • zaświadczenie o terminie zawartej umowy i kwocie osiąganego przychodu,
  • wywiad zawodowy (na druku OL-10),
  • oświadczenie czy jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.

Więcej szczegółowych informacji na temat renty socjalnej znajdziecie na stronie ZUS.

Jeżeli osoba wnioskująca o wypłatę tego świadczenia spełni wszystkie niezbędne warunki, to może otrzymać prawo do renty socjalnej na stałe (jeśli całkowita niezdolność do pracy jest trwała) lub na czas określony ( w wypadku gdy niezdolność do pracy jest okresowa).

500+ do likwidacji? Politycy komentują