- GDDKiA ogłosiła przetargi na rozbudowę autostrady A2 między Łodzią a Warszawą.
- Inwestycja, podzielona na cztery odcinki, obejmie rozbudowę o dodatkowe pasy ruchu.
- Sprawdź, jak GDDKiA planuje utrzymać ruch i bezpieczeństwo podczas trwających prac!
GDDKiA coraz bliżej rozbudowy autostrady A2
"Dysponujemy już kompletem decyzji o pozwoleniu na rozbudowę autostrady A2. Na początku kwietnia uzyskaliśmy decyzje ZRID (o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) dla dwóch odcinków w woj. mazowieckim, a pod koniec maja dla odcinków położonych na terenie woj. łódzkiego" - przypomnieli przedstawiciele GDDKiA w lipcowym komunikacie.
Jak dodali, sama inwestycja została podzielona na cztery odcinki realizacyjne, tj.: Łódź Północ - Łyszkowice (27,8 km), Łyszkowice - granica woj. łódzkiego i mazowieckiego (21,8 km), granica woj. łódzkiego i mazowieckiego - Grodzisk Mazowiecki (25,5 km), Grodzisk Mazowiecki - Konotopa (17,2 km). Roboty będą prowadzone na nieco ponad 92 km autostrady, a budowa nowych, dodatkowych pasów obejmie łącznie 89 km.
"Głównym zamierzeniem jest rozbudowa obu jezdni autostrady A2 między Łodzią i Warszawą o dodatkowe pasy ruchu. [...] Po rozbudowie droga pomiędzy węzłami Łódź Północ i Pruszków będzie miała po trzy pasy w każdym kierunku, a dalej do węzła Konotopa cztery pasy. Dodatkowe prace zostaną także przeprowadzone na wysokości węzła Łódź Północ, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2. W tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni). Podjęliśmy jednak decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne" - wyjaśniła Dyrekcja.
Rozbudowa A2 Warszawa - Łódź. Kiedy ruszą prace? Kiedy inwestycja będzie gotowa?
GDDKiA nie ukrywa, że planowane prace nie będą łatwe, szczególnie że mają trwać przy odbywającym się ruchu drogowym. Przez cały czas dla każdego z kierunków mają być dostępne po dwa pasy. "Planujemy również wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości, który bardzo dobrze sprawdził się w trakcie budowy autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową oraz znacznie poprawił tam bezpieczeństwo" - dodała Dyrekcja.
Jak obecnie wygląda harmonogram inwestycji? W sierpniu 2023 r. Dyrekcja podpisała umowę na projekt rozbudowy, a w październiku 2024 r. złożyła wnioski o wydanie ZRID, które to otrzymała w kwietniu i maju tego roku. Obecnie przedsięwzięcie jest na etapie przetargów na roboty budowlane. Umowy z wykonawcami poszczególnych odcinków mają zostać podpisane w pierwszej połowie 2026 r. Wtedy też ruszą roboty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozbudowa powinna zakończyć się w drugiej połowie 2027 r.
Przygotowania do remontu na pl. Zawiszy (czerwiec 2025) - zobacz zdjęcia:
