Osiedle Roberta Lewandowskiego z pozwoleniem na budowę pierwszego etapu
W komunikacie z 8 stycznia przedstawiciele dewelopera Profbud przekazali, że pierwszy etap inwestycji Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich uzyskał pozwolenie na budowę. Prace rozpoczną się od realizacji budynku w dzielnicy "Paryż", w którym znajdzie się łącznie 285 mieszkań na sześciu piętrach. Zakończenie opisywanego etapu inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2026 roku.
- Cieszymy się, że dzięki prawomocnemu pozwoleniu na budowę możemy rozpocząć realizację pierwszego etapu - to przełomowy moment i dowód na to, że projekt zmierza w kierunku pomyślnej realizacji. Wiele lat marzyłem o stworzeniu miejsca, gdzie sport, edukacja i wartości olimpijskie są integralną częścią życia. Dzieci i młodzież z całej gminy Lesznowola będą mogły kształtować tam swoje pasje - w bezpiecznej przestrzeni, która rozwinie je fizycznie i mentalnie. Proponowane przez nas Centrum Sportu to unikat na skalę kraju, a pod kątem liczby kortów tenisowych i do padla - jedno z największych w Europie - podkreślił Paweł Malinowski, Prezes Grupy Profbud.
Czytaj również: Tak powstawał stadion PGE Narodowy w Warszawie. Zobacz archiwalne zdjęcia
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich pod Warszawą - cztery części, bogata infrastruktura sportowa
Przypomnijmy, że Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, przy ulicy Puławskiej, w gminie Lesznowola, w odległości około dwóch kilometrów od Lasu Kabackiego. Dojazd do Warszawy ułatwią mieszkańcom autonomiczne busy, które będą kursowały między inwestycją a stacją PKP Warszawa Jeziorki. Planowane jest też wdrożenie programu car-sharingu.
W ramach zaangażowania w rozwój lokalnej społeczności, Profbud przedstawił gminie Lesznowola propozycję partycypacji w kluczowych projektach infrastrukturalnych. Oferta obejmuje m.in. wsparcie finansowe przy rozbudowie szkoły gminnej, budowę i rozbudowę układu drogowego, a także budowę nowej szkoły społecznej, przedszkoli i żłobków.
Za projekt architektury osiedla odpowiada pracownia Mąka Sojka Architekci. Nie brakuje w nim oczywiście odniesień do sportowców oraz do igrzysk olimpijskich. Dzielnica "Paryż" zostanie poświęcona olimpijkom z 2024 r. Jak przekazali przedstawiciele inwestora, ta część Miasta "będzie subtelnie nawiązywać do francuskich Champs-Élysées, z budynkami po obu stronach linearnego parku, pełniącego funkcję głównej przestrzeni publicznej". W dzielnicy miałaby powstać również Aleja Mistrzów Sportu.
"W dzielnicy »Mediolan« natomiast, oprócz architektury nawiązującej do tego włoskiego miasta, pojawi się więcej elementów związanych ze sportami zimowymi, jak na przykład trasa lodowa łącząca plac centralny z parkiem. Z kolei »Los Angeles« to miejska przestrzeń, wypełniona m.in. charakterystycznym street artem i letnimi dyscyplinami" - informował w październiku inwestor.
Czwartą częścią Miasta będzie Centrum Sportu. Symbolem idei samego miejsca oraz wyrazem uznania dla mistrzów ma stać się "mila olimpijska", czyli droga w kształcie wstęgi, łącząca wszystkie części inwestycji. Na niemal dwukilometrowej trasie, stanowiącej edukacyjną ścieżkę, opowiadającą historię olimpijskich sukcesów polskich sportowców, powstaną ścieżki biegowe oraz liczne obiekty sportowe. Zgodnie z październikowymi zapowiedziami dewelopera Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zaoferuje m.in. dostęp do profesjonalnej infrastruktury - pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, kortów tenisowych i do padla.
Czytaj również: Raj dla rowerzystów powstanie pod Warszawą. W planach nowe ścieżki wokół jeziora