„Konkurs organizowany wspólnie z British Council, skierowany jest do osób, które napotykają bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki” - poinformowała PAP Olga Gawerska, rzecznik Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to laureaci konkursu dla twórców z niepełnosprawnością.
Publiczność ma szansę poznać nagrodzone prace, twórczość autorów, a z niektórymi nawiązać bezpośredni kontakt, podjąć rozmowę, uczestniczyć w prowadzonych przez nich warsztatach.
Według Gawerskiej, każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.
Udział w festiwalu Zachęta inauguruje pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk „Mam prawo”, wyróżnionej w konkursie Europe Beyond Access.
„Jest to mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką i jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane” - charakteryzują pracę organizatorzy pokazu.
W ramach festiwalu, Zachęta zaprasza też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. „koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności”.
Odbędzie się również oprowadzanie z Danielem Kotowskim - w stałym cyklu „Zachęta miga!” - po wystawie „Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959”.
„Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości, spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać” – wyjaśniają organizatorzy.
Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie. Więcej informacji o konkursie i festiwalowych wydarzeniach https://zacheta.art.pl/pl/europe-beyond-access oraz https://fkbb.pl/program/
Festiwal trwa do 9 października.