sport

Ruszyła budowa ośrodka sportowego Nowa Skra w Warszawie. Tak ma wyglądać

2024-04-23 10:37

W styczniu 2024 roku rozpoczął się pierwszy etap renowacji Skry. Docelowo przy Wawelskiej 5 w Warszawie powstanie nowa hala sportowa i stadion lekkoatletyczny. "Zaczynamy renowację Skry od boiska treningowego, strefy gdzie będzie można uprawiać sport" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Właśnie rozpoczął się pierwszy etap prac na Skrze, jego zakończenie planowane jest na II kwartał przyszłego roku.

"To jest nasz plan - wychodzenie na Pole Mokotowskie tak, żeby warszawiacy mogli z tego korzystać, uprawiać sporty i żeby cały ten teren dotychczas zaniedbany i zamknięty, mógł służyć warszawiakom" - podkreślił prezydent.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przekazała, że Skra jest połączona z Polem Mokotowskim i jest to obszar ważny dla trzech dzielnic: Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty. "Dla nas wszystkich jest ogromnie ważne, żeby Warszawa miała coraz więcej terenów rekreacyjnych" - dodała.

Historyczny dzień dla Skry

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że jest to kolejny historyczny dzień dla Skry. "Startujemy dzisiaj, rozpoczynamy od boiska treningowego, gdzie powstanie również zaplecze szatniowo-sanitarne a wiosną zapraszamy wszystkich na nową Skrę" - dodała.

"Dzisiaj wbijamy pierwszą łopatę na Skrze. Realizujemy pierwszy etap, czyli modernizację obiektów w zakresie prawie 13 hektarów terenu. Podzielone to jest na dwie części, natomiast realizujemy je równolegle. To część rekreacyjno-parkowa połączona z Polem Mokotowskim i przestrzeń stricte sportowa, czyli zaplecze przyszłego stadionu głównego. Zaplecze treningowe w postaci bieżni sześciotorowej, zaplecza sanitarno-techniczno-szatniowego i rzutni treningowych" - wyjaśnił zastępca dyrektora stołecznego centrum sportu Aktywna Warszawa odpowiedzialny za inwestycje Bartosz Żukowski.

Podkreślił, że obiekt Skry, z racji swojej historii jest obiektem dla lekkiej atletyki "więc projektowaliśmy go właśnie pod tym kątem. Wiosną 2025 roku zapraszamy wszystkich żeby tutaj biegać, odpoczywać, relaksować się, uprawiać sport. Myślę, że niejedne zawody tutaj się odbędą" - ocenił.

Przekazał, że obiekt w przestrzeni parkowej będzie otwarty 24 godziny na dobę, natomiast, jeśli chodzi o obiekt sportowy to w ustalonych godzinach. "Natomiast każdy będzie tutaj mógł przyjść i skorzystać" - dodał.

Ruszyła budowa Nowej Skry w Warszawie. Co tam powstanie?

Do wiosny 2025 roku powstanie stadion treningowy wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefy rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W swoim założeniu kompleks sportowy ma być też zapleczem treningowym dla kolejnego etapu modernizacji ośrodka, jakim będzie budowa stadionu głównego.

Docelowo na Skrze powstanie wielofunkcyjna hala sportowa, która ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Będą mogły odbywać się tam mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach.

Drugi obiekt to stadion lekkoatletyczny II kategorii IAAF z salą treningową – powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS „Skra”. Stadion będzie miał zadaszone trybuny, mieszczące ok. 25 tys. kibiców oraz ma umożliwiać realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej.

Nowa Skra - tak będzie wyglądać. Zobacz zdjęcia.

Prezydent Trzaskowski wmurował kamień węgielny na budowie stacji metra na Karolinie