Chmielna

Ruszyła przebudowa Chmielnej. Jest całkowicie rozkopana. Kiedy zobaczymy efekty remontu?

Rozpoczęła się przebudowa Chmielnej w Warszawie. Wzdłuż chodnika pojawiło się ogrodzenie, a za nim maszyny zrywające nawierzchnię. Mieszkańcy muszą omijać teren budowy wąskim skrawkiem chodnika. Wyczekiwany remont ruszył, a kiedy będziemy mogli podziwiać efekty pracy robotników?

Na ulicy Chmielnej pojawiły się koparki oraz barierki odgradzające mieszkańców od placu budowy. Połowa chodnika jest zajęta przez budowlańców, a piesi wymijają ogrodzenie skrawkiem przestrzeni. To znak, że rusza wyczekiwany od lat remont, który jest kolejną fazą realizacji Nowego Centrum Warszawy. W zeszłym roku nieopodal przebudowano plac pięciu rogów.

Rusza przebudowa ulicy Chmielnej - co się zmieni?

Ogrodzenie można spotkać już na odcinku Chmielnej od Nowego Światu do Pasażu Wiecha, a także na ulicy Brackiej. Metamorfozę przejdzie również skwer przy kinie Atlantic, gdzie także rozpoczęły się już prace. Zmian można spodziewać się też w południowej części ulicy na skwerze bukinistów.

Jak zapowiada miasto, przez Chmielną ma przejść zielona rewolucja. Pojawią się tam nowe ławki, drzewa i krzewy. W ostatnim czasie ta ulica jest postrzegana jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, władze Warszawy chcą, by odzyskała swój status sprzed 20 lat, gdy była uważana za wizytówkę stolicy.

Modernizacja Chmielnej, która właśnie się rozpoczęła obejmuje też wymianę nawierzchni ulicy. Kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe. Łącznie Chmielna zyska 64 szt. różnego rodzaju elementów „umeblowania” – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna.

Ponadto na Chmielnej ma pojawić się zieleń, której obecnie bardzo tam brakuje. Zasadzone zostaną szpalery drzew. Łącznie na Chmielnej ma być 95 drzew i 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Jednocześnie nowe nasadzenia mają nie przeszkadzać lokalnej gastronomi w rozkładaniu ogródków.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie także oświetlenie, a stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Uregulowane ma zostać tam także parkowanie, wprowadzone będą udogodnienia dla rowerzystów.

"Przywrócimy rangę ul. Chmielnej jako miejsca spotkań, wypoczynku i spacerów oraz najważniejszej ulicy handlowej w Warszawie. Chmielna zyska formę i funkcję zielonego deptaka – wyposażonego w ławki oraz obsadzonego drzewami i krzewami. Modernizacja ta wpisuje się w układ przestrzeni publicznych Nowego Centrum Warszawy – przyjaznego mieszkańcom, wygodnego i funkcjonalnego" – mówił o przebudowie we wrześniu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Kiedy koniec przebudowy Chmielnej?

Za realizację przebudowy Chmielnej odpowiada konsorcjum Balzola, które wyceniło prace przy modernizacji tego traktu – na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Wiecha – na 21 mln 671 tys. zł. Remont ma zostać zakończony w przyszłym roku, jeszcze przed wakacjami. Zobacz wizualizacje projektu.

Tak wygląda przebudowa Chmielnej.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają