Teren parku Ujazdowskiego, który ma zostać objęty planem miejscowy ma około 30,5 ha. To zielona oaza w centrum miasta, gdzie, pomiędzy Trasą Łazienkową a ulicami Piękną i Górnośląską, znajduje się osiedle Jazdów. To tam można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju parterowe domki fińskie.
"Około 90 domków stanęło na Jazdowie zaraz po II wojnie światowej. Warszawa była zrujnowana. Osiedle domków fińskich służyło pracownikom Biura Odbudowy Stolicy. Do dziś przetrwała mniej niż jedna trzecia z nich. Stanowią cenne materialne dziedzictwo fińskiej myśli budownictwa drewnianego z lat 40. XX wieku" – mówi Bartosz Rozbiewski, p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Fińskie domki na Osiedlu Jazdów są jedyne w swoim rodzaju
Fińskie domki przez ten czas zdążyły zapisać się w świadomości warszawiaków i stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie stolicy. Wszystko dlatego, że część z nich służy organizacjom społecznym NGO. Często odbywają się tam koncerty, wystawy, a także inne wydarzenia. Ponadto na terenie Parku Ujazdowskiego można zobaczyć placówki dyplomatyczne takie jak ambasada Francji i Niemiec oraz dwie szkoły – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego i LVIII Liceum im. K.K. Baczyńskiego. Na terenie objętym plan miejscowym znajduje się też Kolonia Profesorska w stylu dworkowym – rozciągająca się na Skarpie Warszawskiej i przy ul. Górnośląskiej.
Plan miejscowy, który władze Warszawy chcą skonsultować z mieszkańcami ma na celu przede wszystkim ochronę tych wszystkich unikatowych miejsc. Jego główne założenia to ochrona wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i przestrzennych.
Jaki plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego w Warszawie?
Jak zapowiada miasto, dzięki wprowadzeniu planu miejscowego domki fińskie na Osiedlu Jazdów nadal będą mogły pełnić swoje funkcje, a teren Parku Ujazdowskiego pozostanie zielony i otwarty. Rozwijać będą mogły się tam funkcje usług publicznych z zakresu kultury, administracji, oświaty lub nauki oraz gastronomii. Ma to zabezpieczyć to miejsce przed przekształceniami i ochronić jego zabudowę, układ urbanistyczny i elementy zagospodarowania terenu, w tym zieleń, powiązania piesze oraz wnętrza w enklawach zabudowy – jako podwórka działań społecznych. Część domków, w których nadal mieszkają ludzie, zachowa swoją funkcję mieszkalną, a nowe obiekty, które będą powstawały na tym terenie, będą musiały wpisywać się w układ urbanistyczny oraz być zbliżone gabarytami do istniejącej zabudowy. Pod ochroną mają być także obszary zielone: Park Ujazdowski, Park Tadeusza Mazowieckiego oraz Skwer płk. dr. Leona Strehla.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje w sprawie planu miejscowego dla terenu Parku Ujazdowskiego potrwają do 8 stycznia 2024 roku. Z rysunkiem projektu planu można zapoznać się tu, a z tekstem projektu tutaj. Dostępny jest on również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM (pon.-pt. w godz. 8:00-16:00). W konsultacjach można wziąć udział:
- podczas dyskusji publicznej on-line – 12 grudnia (wtorek) o godz. 17:00 na platformie YouTube oraz na platformie ZOOM (można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją; jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na [email protected] – link do spotkania oraz instrukcję otrzymasz mailu zwrotnym);
- na dyżurze telefonicznym z udziałem projektantki planu – w poniedziałek, 4 grudnia, w godz. 13:30-16:30 oraz w środę, 20 grudnia, w godzinach 13.00-16.00 pod numerem telefonu: 22 325 81 08;
- na dyżurze stacjonarnym z udziałem projektantki planu – w czwartek, 14 grudnia, w godz. 13:00-16:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4).
W tych miejscach w Warszawie kręcono serial "Ślepnąc od świateł".