pieniądze

i

Autor: fot. pixabay.com

Finanse

Rząd doszedł do kompromisu. Wcześniejsze emerytury w zasięgu ręki Polaków

2023-05-29 18:19

Prawo do emerytur pomostowych nie zostanie wygaszone, a osoby, które pracowały w specjalnych warunkach po 31 grudnia 1998 r., będą miały również do nich uprawienia. Przyjęty kompromis jest skutkiem półrocznych rozmów między rządem a NSZZ "Solidarność".

Mimo trwających negocjacji między rządem a NSZZ "Solidarność", ujawniono pewne fragmenty potencjalnego porozumienia, które mogą znaleźć się w finalnym dokumencie. Zgodnie z tymi postanowieniami, jednym z osiągniętych porozumień jest wstrzymanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. Szczegóły nadal są omawiane za kulisami.

Emerytury pomostowe. Rząd "ugiął się" w rozmowach z "Solidarnością"

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, w "Tygodniu Solidarność" zwrócił uwagę na znaczące zmiany dotyczące emerytur pomostowych, które będą skutkiem zawartego kompromisu z rządem. Jego zapowiedź przynosi optymistyczną wiadomość dla osób, które wciąż planują skorzystać z tego typu świadczenia.

– Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – oświadczył Duda.

Ujawnione przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę informacje, na prośbę redakcji Business Insider nieoficjalnie potwierdzili przedstawiciele strony rządowej.

– Na razie nie ma zgody na wprowadzenie emerytur stażowych, więc – na zasadzie kompromisu – ugięliśmy się w kwestii odblokowania prawa do pomostówek. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie porozumienia z "Solidarnością" – przekazali w rozmowach z Business Insider.

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do skorzystania z emerytury pomostowej

Emerytury pomostowe stanowią wcześniejsze świadczenie, które przysługuje osobom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, spełniając przy tym dodatkowe kryteria. Świadczenie wypłacane jest aż do momentu uzyskania prawa do pełnej emerytury bądź osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Przyznawanie emerytur pomostowych ma na celu uwzględnienie specyfiki pracy w tych wymienionych branżach, które często niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia pracowników. Przykładami takich warunków są prace górnicze, hutnicze, garbarskie, prace w kanałach ściekowych, na statkach, platformach wiertniczych, w samolotach czy w niskich temperaturach itp.

Prawo do wcześniejszej emerytury mogą uzyskać jedynie te osoby, które spełniły niżej wyszczególnione kryteria:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 r.,
  • mają co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (w przypadku niektórych prac może być to krótszy okres, np. ratownicy górscy mogą otrzymać pomostówkę, jeśli mają 10-letni okres pracy w ekipach ratowniczych),
  • osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn (może różnić się w zależności od rodzaju pracy, np. przy pracy na pokładzie samolotów można nabyć prawo do pomostówki wraz z osiągnięciem 50 lat przez kobiety i 55 lat przez mężczyzn),
  • mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze.