Polacy znani są ze swojego pesymistycznego podejścia do wielu spraw. Okazuje się, że dotyczy to nie tylko osób dorosłych, lecz również młodzieży. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) prowadzą nieustające badania nad rozwojem dzieci i młodzieży w różnych sferach życia. Raport HBSC zawiera informacje dotyczące życia rodzinnego i seksualności młodzieży, ale nastolatków sprawdzono również pod wieloma innymi aspektami. Młodzi ludzie musieli oceniać również samych siebie. Okazuje się, że nasze dzieci, rodzeństwo czy znajomi nie mogą poszczycić się pewnością w porównaniu z rówieśnikami ze świata. Nastolatkowie w Polsce są grubi, chorzy i zdenerwowani? Tak właśnie widzą samych siebie.
Są grubi, chorzy i zdenerwowani? Tak właśnie ocenia siebie młodzież w Polsce!
Anemia i bulimia są coraz częściej problemem nie tylko nastolatków i młodych kobiet. Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o odsetek 11-latków, 13-latków i 15-latków, którzy uważają, że są... zbyt grubi! To jednak niejedyny problem dzieci. Jesteśmy również drugim od końca krajem, jeśli idzie o odsetek 13-latków i 15-latków, którzy dobrze oceniają swój stan zdrowia. Gorzej od nas czuje się tylko młodzież ze Szkocji. Niezaszczytne, trzecie miejsce od końca, zajęliśmy również w badaniu dotyczącym opanowywania nerwów.
Są grubi, chorzy i zdenerwowani? Tak właśnie ocenia siebie młodzież w Polsce! Jakie może mieć to konsekwencje?
Tak niska samoocena nastolatków w Polsce daje do myślenia. Z pewnością wynika z wysokich standardów świata, jakie są im narzucane przez nauczycieli, rodziców lecz również rówieśników. Może to prowadzić do zaburzeń odżywiania, depresji, sięgania po używki i leki. Jeśli zauważyłeś u siebie lub kogoś bliskiego tego typu objawy, to poszukaj wsparcia psychologa!