Bankomat

i

Autor: Pixabay Nowe limity wypłat w Euronet

Sąd ogłosił upadłość Idea Banku - poinformował syndyk

2022-07-28 8:26

To ostateczny koniec dużego polskiego banku! Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość Idea Banku - poinformował syndyk masy upadłości Idea Banku. Ogłoszona upadłość nie ma żadnego wpływu na główną część przedsiębiorstwa bankowego i jego klientów przejętych przez Bank Pekao - podkreślono.

Z końcem 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, który został przejęty przez Bank Pekao. W wyniku procesu doszło do przejęcia wybranych zobowiązań Idea Banku przez Pekao z wyłączeniem zobowiązań m.in. z tytułu obligacji GetBack, które Idea Bank oferował swoim klientom do sprzedaży. Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane, zostały umorzone.

Przeczytaj także: Polska zbiórka na Bayraktara dla Ukraińców. Turecka firma przekaże go Ukrainie za darmo

Idea Bank - sąd ogłosił jego upadłość

"26 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie" - poinformował w środę w komunikacie syndyk masy upadłości Idea Bank Marcin Kubiczek, którego sąd wyznaczył na syndyka, jak kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Postanowienie sądu zostało obwieszczone w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

"Sąd Rejonowy dla m.st.Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy, (...) obwieszcza, że postanowieniem z 26 lipca 2022 r. wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest Idea Bank Spółka Akcyjna (...) postanowił: ogłosić upadłość dłużnika, którym jest Idea Bank Spółka Akcyjna w Warszawie; wezwać wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze" - przekazano w Obwieszczeniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości zamieszczonym w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Syndyk poinformował, że podjął wszystkie obowiązki przewidziane przez ustawę Prawo upadłościowe, "mające na celu inwentaryzację zobowiązań upadłego Banku, jak i jego majątku, który stał się masą upadłości mającą na celu jak najwyższe zaspokojenie wierzycieli".

Decyzja o upadłości Idea Banku nie ma wpływu na klientów

"Syndyk zwraca się do wszystkich wierzycieli Idea Bank S.A., do zgłaszania roszczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami w drodze elektronicznej poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych do dnia 25.08.2022 r., niezależnie od ich tytułu, czy też dotychczasowej sporności. O zasadności zgłaszanych roszczeń będzie decydował syndyk, a następnie sędzia-komisarz oraz sąd upadłościowy zgodnie z przepisami prawa upadłościowego" - przekazał syndyk.

Syndyk wyjaśnił, "iż ogłoszona upadłość dotyczy wyłącznie tej części działalności Idea Bank, która nie została przejęta zgodnie z decyzją o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji z dnia 30.12.2020 r.". "Nie ma zatem ona żadnego wpływu na główną część przedsiębiorstwa bankowego i jego klientów przejętych przez Bank Pekao S.A." - podkreślił syndyk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prognoza pogody. Alerty IMGW dla Warszawy? Padła konkretna data
  2. Wielka susza hydrologiczna w Polsce! Te rzeki mogą wyschnąć? [MAPA]
  3. Policja zatrzymała podejrzanych o kradzież samochodów. Brawurowa akcja
Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Koszty życia rosną, wartość pieniądze już niekoniecznie. Co w takim razie robić dziś z pieniędzmi? Wydawać wszystko co się ma licząc na to, że dziś kupimy za tę samą kwotę więcej niż jutro? A może odkładać?

Posłuchaj podcastu Super Temat.

Listen to "Odkładać? Inwestować? Wymieniać? Wydawać? Co robić z pieniędzmi w kryzysie ekonomiczny?" on Spreaker.