Osiedle zostało zaprojektowane w latach 60 przez architektkę Halinę Skibniewską. W skład Sadów Żoliborskich wchodzi pięć kolonii, od Sady I, do Sady V. Ten innowacyjny projekt charakteryzuje się niskimi, kameralnymi budynkami, które zostały wkomponowane w istniejącą zieleń, tworząc oazę przyjazną ludziom, roślinom i zwierzętom.
Osiedle "Sady Żoliborskie" mieści się w zachodniej części dzielnicy Żoliborz, pomiędzy al. Armii Krajowej z zachodu, torami kolejowymi między Warszawą Gdańską a Zachodnią z południa, al.J.P.II i ul. ks. Popiełuszki od wschodu oraz ul. Słowackiego od północy.
Projekt Sadów Żoliborskich wyprzedził swoje czasy
W zamyśle Haliny Skibniewska samochody nie mogły wjeżdżać pomiędzy bloki, aby piesi mieli swobodną przestrzeń do przemieszczania się. Niewielkie murki wyznaczały strefę dla pieszych. Przestrzenie między domami tworzą dziedzińce przeznaczone na zabawę dla dzieci, odpoczynku i spotkań mieszkańców. Przy blokach znajdują się jabłonki, grusze, osiedle jest zatopione i wkomponowane w zieleń.
Podczas budowy bloków mieszkalnych, nie zapomniano o zbudowaniu nowoczesnych, parterowych pawilonów handlowych ze sklepami i barem mlecznym "Sady". Sklep działa do dzisiaj, a bar cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Żoliborza.
Bloki na osiedlu Sady Żoliborskie
Bloki na osiedlu Sady zostały wykonane z cegły, a nie z wielkiej płyty, jak większość budynków mieszkalnych z czasów PRL. Tylko jeden blok mieszkalny jest wieżowcem i ma jedenaście kondygnacji zwieńczonych tarasem, pełniącym rolę ogólnodostępnej świetlicy. Na parterze budynku są całkowicie przeszklone mieszkania dwupoziomowe z ogródkami, przeznaczone na pracownie dla artystów.
W 2005 roku Sady zostały odnowione z zachowaniem architektonicznych detali. Inicjatorką remontu była sama architektka Halina Skibniewska.