Pies i kot

i

Autor: pixabay.com Pies i kot

Schronisko na Paluchu: WOLONTARIAT - placówka szuka chętnych!

2021-08-19 7:59

Trwa nabór na wolontariuszy do warszawskiego Schroniska na Paluchu. Osoby zainteresowane wspomaganiem placówki w opiece nad zwierzętami mogą przesyłać uzupełnione formularze ze zgłoszeniem na dedykowany adres mailowy. Nabór prowadzony będzie w sposób ciągły - poinformował stołeczny ratusz.

Kto może zostać podjąć wolontariat?

Aby zostać wolontariuszem i pomagać w schronisku trzeba mieć ukończone 18 lat i być gotowym do pomocy w schronisku przez co najmniej 4 godziny w ciągu miesiąca. Ważną cechą jest też umiejętność pracy w zespole.

Osoby zainteresowane taką pracą muszą zdecydować, czy chcą zajmować się kotami, czy psami. Następnie powinny zapoznać się z materiałami szkoleniowymi umieszczonymi na stronie internetowej placówki, wypełnić odpowiedni formularz i wysłać go na adres [email protected].

"Do zadań przyszłego wolontariusza będą należeć m.in. spacery z psami, pielęgnacja zwierząt, socjalizacja czy – w przypadku kotów – wsparcie w pracach porządkowych" - informuje ratusz.

Małpi gaj Adasia

Jak wygląda praca wolontariuszy i wolontariuszek w schronisku?

O tym, jak wyglądają pierwsze dni współpracy ze schroniskiem wyjaśniają doświadczeni wolontariusze. "Nowi ochotnicy zostaną przypisani do jednej z 20 grup wolontariackich działających w schronisku i do jednego spośród około 20 opiekunów zwierząt. Po odbyciu jednego obowiązkowego dyżuru z opiekunem oraz dyżurów ze stałymi wolontariuszami, nowa osoba będzie mogła podjąć decyzję - czy chce współpracować na stałe z opiekunem, czy z wolontariuszami" - przekazano.

Jak zaznaczył ratusz w informacji przesłanej do PAP, wolontariusze "pierwsza umowa na tzw. +wolontariusza I stopnia+ jest podpisywana na 3 miesiące. Po tym okresie i wypełnieniu minimum wymaganych godzin, możliwe jest podpisanie nowej umowy ważnej przez 12 miesięcy. Wolontariusz I stopnia będzie wprowadzany do swoich obowiązków stopniowo". Bardziej zaangażowani ochotnicy, którzy mogą spędzać w schronisku więcej czasu, mają szansę – jako tzw. wolontariusze II stopnia – na włączenie się także w realizację procesów adopcyjnych zwierząt. Warunkiem jest jednak zdanie egzaminu - poinformowano.

Działający w schronisku wolontariusze są podzieleni na grupy wyspecjalizowane ze względu na typ psów, którymi się opiekują oraz grupa odpowiedzialna za schroniskowe koty. Na Paluchu istnieją grupy, które np. opiekują się psami starszymi - geriatria, takimi, które potrzebują opieki behawioralnej - żółte boksy czy psami w danej rasie - wilki i TTB. Najłatwiej znaleźć takie grupy w internecie - wszystkie posiadają odpowiednie profile na Facebooku i zadać im pytania o charakter wolontariatu.

"Każdy wolontariusz może pomagać w schronisku przez 7 dni w tygodniu, między godziną 10 a 18. Więcej informacji w sprawie naboru udzielają - poza pracownikami schroniska - sami wolontariusze. Wystarczy skontaktować się z nimi, wysyłając wiadomość na jednym z profili grup wolontariackich na Facebooku" - wyjaśniono.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!