Plakat wspominający Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej tragicznej śmierci

i

Autor: Kamil Czaiński / Wikipedia

Z miasta

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone. Co wiemy o tej historii?

Jest decyzja prokuratury w sprawie śmierci słynnej działaczki miejskiej Jolanty Brzeskiej. Jak się okazuje, umorzyła ona postępowanie. Powód? "Brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Spis treści

  1. Prokuratura nie zdołała wyjaśnić okoliczności śmierci Jolanty Brzeskiej
  2. Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - jak przebiegało?
  3. Jolanta Brzeska - kim był? Jak zginęła?
  4. Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - co dalej?

Prokuratura nie zdołała wyjaśnić okoliczności śmierci Jolanty Brzeskiej

28 października 2024 roku prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzący sprawę tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej zadecydował o umorzeniu śledztwa. Postępowanie toczyło się od wykrycia zwłok kobiety w podwarszawskim lesie, a więc od 2011 roku.

To nie pierwszy raz, gdy śledztwo w tej sprawie zostaje umorzone - po raz pierwszy uczyniła to już prokuratura w Warszawie w 2013 roku. Powód był ten sam: niewykrycie sprawcy.

Od 2016 roku sprawa ruszyła na nowo w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku, ale jak się okazało 8 lat nie przyniosło przełomu w tej zagadkowej historii

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - jak przebiegało?

Prokuratura zapewnia, że zrobiła wszystko, aby dotrzeć w tej sprawie do prawdy. W toku śledztwa przesłuchano łącznie 300 świadków, przeprowadzano konfrontację pomiędzy świadkami, a także badania wariografem. Dokonano także analizy połączeń telefonicznych, zapisów monitoringów oraz liczne oględziny i eksperymenty procesowe.

W sprawie zebrano również 50 opinii biegłych. Wszystko to jednak nie pomogło wyjaśnić kwestii - prokuratura brała pod uwagę trzy scenariusze: zabójstwo kobiety, jej samobójstwo i nieszczęśliwy wypadek. Żadnego z nich nie udało się ani wykazać, ani mu zaprzeczyć.

Jolanta Brzeska - kim był? Jak zginęła?

Jolanta Brzeska była warszawską aktywistką i społeczniczką. Zaangażowana była szczególnie w sprawę obrony eksmitowanych lokatorów. Sama Brzeska zresztą była ofiarą procesu tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy, bo mokotowska kamienica w której mieszkała została przekazana prywatnym osobom, będącymi spadkobiercami dawnych jej właścicieli.

Brzeska założyła wówczas Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i walczyła z próbami wypędzenia jej w budynku, które polegały na wielokrotnym podwyższaniu czynszu, który przekraczał jej możliwości finansowe. Wspierała innych warszawiaków znajdujących się w podobnej sytuacji.

1 marca 2011 Jolanta Brzeska opuściła mieszkanie, nie zabierając z niego m.in. torebki i telefonu. Córka zgłosiła jej zaginięcie. W międzyczasie w Parku Kultury w Powsinie na południowych obrzeżach Warszawy odnaleziono jej zwęglone ciało.

Śledztwo wykazało, że kobieta zmarła na skutek wstrząsu termicznego, podtrucia tlenkiem węgla oraz rozległych oparzeń ciała powstałych w wyniku podpalenia naftą.

Dziś Brzeska jest swoistym symbolem ruchu lokatorskiego i walki z nielegalnymi eksmisjami oraz dziką reprywatyzacją. W 2017 u zbiegu ulic Zakrzewskiej i Iwickiej na Mokotowie powstał skwer jej imienia. 25 lutego 2021 Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej śmierci.

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - co dalej?

Śledczy poinformowali w komunikacie kończącym śledztwo, że działalność lokatorska Brzeskiej "nie daje podstaw do przyjęcia", że aktywistka została zamordowana przez osoby powiązane z działalnością reprywatyzacyjną.

Decyzja definitywnie nie kończy sprawy - w razie pojawienia się nowych dowodów, jest szansa na wznowienie śledztwa.

Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach:

Mellina_Jan Śpiewak_TT_reprywatyzacja