Pomnik warszawskiej Nike ma już 60 lat
Warszawa znana jest z co najmniej kilku pięknych i zapadających w pamięć pomników. Wśród nich z pewnością jest Pomnik Bohaterów Warszawy znajdujący się na zieleńcu przy wlocie do tunelu trasy W-Z. Podziwiać go mogą podróżni jadący tą arterią zarówno w stronę Starówki (jest widoczny po prawej stronie), jak i w przeciwną.
Monument znajduje się na 14-metrowym, granitowym cokole, co dodaje mu doniosłości i powagi. Rzeźba dłuta Mariana Koniecznego powstała ku pamięci bohaterów walczących za Warszawę w okresie całej II wojny światowej. Podkreśla to napis na cokole: "Bohaterom Warszawy 1939−1945".
Rzeźba przestawia postać wznoszącej się kobiety z mieczem uniesionym nad głową i wzniesioną do góry lewą ręką. 10-tonowa rzeźba ma wysokość 7 oraz długość 6 metrów.
Pomnik Bohaterów Warszawy - jaka była jego pierwsza lokalizacja?
Pomnik został odsłonięty 20 lipca 1964 roku, z okazji 20-lecia Polski Ludowej. Stanowił wówczas jedną z głównych atrakcji tych hucznych obchodów w samym środku epoki rządów Władysława Gomułki. Zaskakiwać może jednak jego pierwotna lokalizacja - odsłonięto go bowiem na placu Teatralnym w stolicy.
Jednak pod koniec lat 90. pojawiła się potrzeba przeniesienia pomnika w inne miejsce. Wiązało się to z odbudową Pałacu Jabłonowskich, na którego miejscu stał monument. W efekcie 15 grudnia 1997 rzeźbę umieszczono w nowym miejscu, tuż przy Trasie W-Z.
Wejścia do kanałów w powstaniu warszawskim. Galeria zdjęć - obecny stan: