Ireneusz Rudnicki

i

Autor: Unsplash; Facebook / Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich

Przykre informacje

Smutne wieści tuż przed rocznicą Powstania Warszawskiego. Nie żyje Ireneusz Rudnicki

2024-07-31 15:20

We wtorek, 30 lipca w Stanach Zjednoczonych zmarł powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki ps. "Emir", żołnierz batalionu "Kiliński". Miał 102 lata. Był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na zdobytym budynku PAST-y.

Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki ps. "Emir"

Ireneusz Rudnicki urodził się 21 lutego 1922 r. w Warszawie. W Powstaniu, w stopniu kaprala, był żołnierzem batalionu "Kiliński". Walczył w Śródmieściu. - Jak się zaczęło, to moja 3. kompania "Szare Szeregi Junior" atakowała na ulicy Górskiego budynek, w którym byli Niemcy i "własowcy" - wspominał w 2014 r., w ramach Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach "Emir" walczył w różnych punktach Śródmieścia. Tak wspominał swój udział w ataku na budynek PAST-y: "Jak przyszliśmy, to okazało się, że szykują się nowe ataki. »Kiliński« atakował PAST-ę na ulicy Zielnej pięć razy. Pierwsze źle, drugie źle, trzecie i czwarte było 18 sierpnia. 19 sierpnia dostajemy rozkaz, że mamy iść jako osłona ataku na PAST-ę. Poszliśmy do budynku vis-a-vis PAST-y i tam już od godziny dziesiątej byliśmy przygotowani do ataku. Dowódca przyszedł o godzinie drugiej i mówi nam: »Was jedenastu zaczyna atak na PAST-ę«".

Po opisie przebiegu walki Rudnicki wspominał moment zdobycia PAST-y: "Po pewnym czasie przynieśli nam coś do zjedzenia i sztandar polski. Trzech nas: »Wywrot"«, »Brzeszczot« i ja polecieliśmy palącymi się schodami na szczyt PAST-y. Tam ściągnęliśmy niemiecką flagę i zawiesiliśmy polską".

Po wojnie Rudnicki pozostał na emigracji, poznał swoją przyszłą żonę Danutę, również uczestniczkę Powstania, sanitariuszkę. Zmarł we wtorek, 30 lipca w wieku 102 lat.

Warszawiacy, których pożegnaliśmy w 2023 r.:

Halina Rogozińska o powstaniu: „Chcieliśmy rzucić się im do gardeł!”