Pierwsze jajka w gnieździe sokołów z Pałacu Kultury i Nauki!
Obecnie gniazdo, które znajduje się na szczycie PKiN, zamieszkuje para sokołów: Franek i Giga. Para zajęła to miejsce po poprzednikach. Sokoły Wars i Sawa odeszły do „krainy wiecznych łowów” w 2015 roku w wieku 19 i 20 lat.W gnieździe pod iglicą pojawiły się już 2 jaja – pierwsze 17, a drugie 19 marca. Inkubacja jaj trwa 32 dni, więc jeśli wszystko pójdzie z planem w drugiej połowie kwietnia pojawią się pisklaki!
Pomimo nazwy gatunkowej sokół wędrowny nie jest ptakiem migrującym. Dorosłe ptaki przez cały rok przebywają w okolicach swojego rewiru lęgowego. To przeważnie ptaki młode podejmują wędrówki. Jednak jeden z zeszłorocznych, adoptowanych młodych, Skalski, nadal przebywa w okolicy gniazda warszawskiej pary sokołów i z obserwacji Stowarzyszenia „Sokół" wynika, że młody ptak koniecznie chce uczestniczyć w życiu Franka i Gigi. Co więcej, Skalski ostatnio nie dał Frankowi zająć się jajem (co obejrzeć możenie na nagraniu poniżej). Czy to początek „dramy” w rodzinie sokołów?
Jeśli chcecie zobaczyć, co dzieje się u warszawskich sokołów to możecie to zrobić online. Podgląd na żywo z gniazda i okolic dostępny jest pod adresem http://www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin
Sokoły wędrowne z PKiN
Franek został wyhodowany i wypuszczony ze sztucznego gniazda na kominie fabryki drożdży w Józefowie w 2008 roku. Samiec jest zaobrączkowany obrączką ornitologiczną koloru żółtego i obserwacyjną koloru czarnego ze znakami 2CD.
Giga wykluła się 15 maja 2013 r. w Głogowie, w gnieździe zlokalizowanym na kominie KGHM. Giga wychowała się z dwojgiem rodzeństwa siostrą Miedzianką i bratem Hutkiem. Otrzymała niebieską obrączkę obserwacyjną o znakach 8K i żółtą ornitologiczną.