Pieniądze emerytura

i

Autor: Pixabay / margaretty

Finanse

Specjalne 500 plus dla większej grupy Polaków. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

2024-02-29 16:16

ZUS przekazał bardzo ważne informacje dla osób, które pobierają lub chciałyby pobierać tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Od 1 marca wzrośnie próg uprawniający do przyznania świadczenia uzupełniającego. Oznacza to, że otrzymujących dodatkowe pieniądze może być więcej.

500 plus dla niesamodzielnych 2024 - nowy próg w ZUS

Tegoroczna, marcowa waloryzacja świadczeń podniesie kwotę graniczną, na podstawie której ustalane jest prawo i wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o ponad 261 zł. Jak przekazał rzecznik prasowy Zakładu w województwie mazowieckim Wojciech Ściwiarski, próg uprawniający do świadczenia wzrośnie z kwoty 2157,80 zł do 2 419,33 zł brutto. Maksymalna kwota świadczenia niezmiennie będzie wynosiła 500 zł na rękę.

500 plus dla niesamodzielnych 2024 - kto i ile dostanie? Warunki i kwoty

Ściwiarski przypomniał również, że świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych mogą otrzymać osoby mieszkające w Polsce, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji i nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza od 1 marca br. 2 419,33 zł brutto.

Jednocześnie warto pamiętać, że na pełną kwotę świadczenia, czyli 500 zł, mogą liczyć osoby, które nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1919,33 zł brutto (od 1 marca br.). Pomiędzy tą kwotą a progiem 2 419,33 zł brutto stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę", a wypłacana kwota zostaje odpowiednio pomniejszona.

500 plus dla niesamodzielnych 2024 - wniosek

Co wyjątkowo ważne, opisywane świadczenie nie jest wypłacane z urzędu. Ubiegające się o nie osoby muszą więc złożyć odpowiedni wniosek.

- Jeśli pobieramy już emeryturę lub rentę, to wniosek należy złożyć w instytucji, która wypłaca to świadczenie, np. w ZUS-ie, KRUS-ie lub innych zakładach emerytalno-rentowych. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji, a w przypadku braku takiego orzeczenia albo gdy upłynął okres, na który zostało ono wydane, zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). [...] Warto również do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.: kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej - podkreślił Ściwiarski.

Sama zmiana progu dochodowego nie sprawia, że świadczeniobiorcy muszą składać nowe wnioski. Dokumenty należy dostarczyć, jeśli upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub jeśli nowy próg dochodowy obecnie pozwala na uzyskanie świadczenia, do którego wcześniej nie było prawa.

Ktoś zostawia beczki z chemikaliami w lesie pod Wołominem - zobacz zdjęcia:

Oszuści wyłudzili milion złotych