Co zrobić, żeby okulary nie parowały?
Jesień i zima to okres, w którym noszenie okularów może być uciążliwe. Nagła zmiana temperatur i wilgoć w powietrzu powoduje, że okulary pokrywają się cienką warstwą skroplonej wody. Zaparowane okulary ograniczają widzenie, a konieczność ich ciągłego przecierania bywa uciążliwa. Na rynku dostępne są już szkła zaopatrzone w specjalne powłoki, które sprawiają, że para nie pojawia się na okularach. Nie jest to jednak standardowa opcja i wiążę się z dodatkowymi kosztami. Pokrycie szkieł powłoką hydrofobową to bardzo wygodne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie rozwiązanie. Warto z niego skorzystać przy najbliższej wymianie szkieł w okularach. Jeśli macie problem z parującymi okularami, to w naszym artykule znajdziecie domowe sposoby na to, by ograniczyć osiadanie pary na okularach.
Domowe sposoby na zaparowane okulary
Warto pamiętać, że domowe specyfiki nie zapewniają trwałego efektu. Wśród najczęściej polecanych przez internautów sposobów na parujące okulary pojawiły się trzy specyfiki, które łatwo dostać i które wiele osób posiada w domu.
- Mydło w płynie
Najpopularniejszym sposobem na ograniczenie parowania szkieł w okularach korekcyjnych jest umycie ich przy pomocy płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Preparat należy zostawić na powierzchni okularów do momentu jego wyschnięcia. Następnie dokładnie wypolerować szkła czystą, miękką szmatką.
- Gliceryna
Glicerynę bez problemu można kupić niemal w każdej aptece. Sposób postępowania z gliceryną jest podobny jak w przypadku mydła w płynie. Wystarczy rozprowadzić na szkłach grubą warstwę tego preparatu, a następnie wypolerować szkła. Podobnie jak w wypadku mydła w płynie ten sposób działa, dopóki na szkłach pozostanie warstwa gliceryny.
- Pianka do golenia
Ostatni trik na zaparowane okulary to zastosowanie pianki do golenia. Używając jej jako zabezpieczenia przed parowaniem, należy postępować zgodnie z poprzednimi zaleceniami. Najpierw zaczynamy od nałożenia preparatu, a później polerujemy szkła przy pomocy miękkiej szmatki.
Jeśli znacie jakieś inne domowe triki na parujące szkła okularów, to podzielcie się nimi z nami w komentarzach.
Polecany artykuł: