parkowanie

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku. ZDM podał, od kiedy

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w Warszawie wkrótce się powiększy. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski zadeklarował, że zostanie wprowadzona na Kamionku i Saskiej Kępie już od listopada 2024. W minionych miesiącach temat ten wywoływał spore kontrowersje.

Spis treści

  1. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku. Od kiedy?
  2. Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie - gdzie obecnie obowiązuje?

Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku. Od kiedy?

Łukasz Puchalski podkreślił, że już od połowy sierpnia drogowcy zaczną wprowadzać strefę płatnego parkowania na obydwu obszarach. - Zaczynamy od Kamionka - dodał. Dzień później stołeczny ratusz przekazał, że wnioski o abonament będzie można składać na miesiąc przed włączeniem strefy.

Puchalski zaznaczył, że został także rozstrzygnięty przetarg na nowe parkometry. - Uwzględnia możliwości montowania parkometrów w innych częściach Warszawy, w formule opcji. Uwzględniał też rozszerzenie strefy na Kamionek i Saską Kępę - przekazał. - Umowa gwarantuje nam, że na całym terenie SPPN będą parkomaty tego samego producenta - dodał.

W sumie na ulicach zostanie zamontowanych 1910 urządzeń, czyli o 197 mniej niż dotychczas. Urządzenia będą różnić się od siebie wielkością i funkcjonalnością. 1100 parkomatów będzie służyło wyłącznie do opłacania postoju kartą lub blikiem. W pozostałych 810 będzie można posłużyć się również bilonem.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie - gdzie obecnie obowiązuje?

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego funkcjonuje w Warszawie od 1999 roku i początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona m.in. o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 roku granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, na północy z "Solidarności" do Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz do fragmentu Pragi-Północ na wschodzie. Od 2020 roku jej obszar, etapami, zwiększył się dwukrotnie - o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice oraz północny Mokotów.

Obecnie to blisko 60 tys. miejsc postojowych. Decyzja poprzedniego wojewody mazowieckiego o wstrzymaniu rozszerzenia o Saską Kępę i Kamionek nie obroniła się przed sądem administracyjnym. Trwają prace nad propozycją objęcia SPPN kolejnych obszarów Mokotowa.

Nowy park linearny na Bielanach - zobacz zdjęcia:

Koniec warszawskiego Marriota. Słynny hotel w centrum stolicy zmienia nazwę. W tle spór o pieniądze