Biurowce

i

Autor: mat. prasowe.

inwestycje

Studenci zamieszkają w banku. Opuszczone biurowce zostaną przerobione na akademik

2024-05-28 9:50

Biurowce na granicy Ochoty i Włoch w Warszawie, gdzie niegdyś mieściła się siedziba banku Pekao S.A., zostaną przerobione na prywatny akademik. Dwa z czterech 15-letnich budynków znanych jako Lipowy Office Park zostały zakupione przez 1 Asset Management.

Biurowce przy al. Żwirki i Wigury powstały w 2009 roku i dziś zaledwie po 15 latach mają zmienić swoją funkcję. Dawniej swoją siedzibę miał tam bank Pekao S.A., który wynajmował powierzchnię liczącą 40 tys. mkw. Obecnie jednak firma przeniosła się do wieżowca Forest, a Lipowy Office Park jest pusty.

Dawna siedziba banku Pekao zmieni się w akademik

Porzucone przez bank biurowce zakupiła firma Futureal Investment Partners, która planowała je zmodernizować, jednak niedawno jej plany uległy zmianie. Dwa z czterech biurowców trafiły w ręce litewskiego funduszu inwestycyjnego 1 Asset Management. Firma wraz z firmą Hanner inwestuje w prywatne akademiki. Właśnie taką funkcję przewiduje dla opuszczonych biurowców.

"To nasza druga SHED Living lokalizacja w Warszawie. Jest to strategiczne przejęcie mające na celu stworzenie silnego portfela nowoczesnych i zrównoważonych nowoczesnych domów studenckich w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. To dobry przykład projektu przebudowy, w którym dotychczasowa powierzchnia biurowa o powierzchni 21 000 mkw. zostanie przekształcona w nowoczesną powierzchnię mieszkalną na wynajem z ponad 650 pokojami. W Warszawie poważnie brakuje dostępnej i nowoczesnej przestrzeni życiowej dla studentów i młodych profesjonalistów – podaż w tym segmencie jest niezwykle mała, a ze względu na dużą liczbę studentów popyt jest niezwykle wysoki" - mówi Matas Mockeliunas, partner w CEE Student Housing Fund.

Nowy akademik w Warszawie

Całkowita wartość projektu ma wynieść 50 mln euro. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy przebudowa. 1 Asset Management planuje jeszcze jedną podobną inwestycję w Warszawie. Prywatny akademik ma powstać przy ul. Puławskiej 248, nieopodal zajezdni tramwajowej na Wyścigach. Ma mieścić się tam 360 łóżek, a budowla z prefabrykatów ma być gotowa latem 2025 roku.

Nietypowa kawalerka przy Żelaznej do Warszawy ma 23 m2 i zajmuje trzy poziomy:

Centrum Warszawy jak Nowy Jork! Kolejny wieżowiec rośnie w oczach