Z regionu

Światowej sławy architekt wybuduje muzeum koło Warszawy. Na zlecenie znanej rodziny

2025-01-13 10:37

Niedaleko Konstancina-Jeziorny powstanie muzeum na zlecenie Fundacji Rodziny Staraków. Znajduje się tam pałac z XVIII wieku, którego zdjęcia możecie zobaczyć w galerii. W tworzeniu muzeum będzie uczestniczył architekt Renzo Piano, laureat prestiżowej Nagrody Pritzkera.

Spis treści

  1. Pod Warszawą powstanie muzeum
  2. Kim jest Renzo Piano?

Pod Warszawą powstanie muzeum

Fundacja Rodziny Staraków zamierza odnowić i rozbudować zespół pałacowo-parkowy w Oborach koło Konstancina-Jeziorny. Inwestycja ma objąć istniejące elementy takie jak dwór, oficyna, stajnia, spichlerz i browar. Oprócz tego ma powstać nowe muzeum, które ma zaprojektować światowej sławy architekt Renzo Piano. Na razie nie wiadomo, jak ma wyglądać kompleks muzealny. Konieczna będzie zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla okolic pałacu w Oborach. Inwestor zaznacza, że prace są już dość zaawansowane.

Dzieje pałacu w okolicach Konstancina-Jeziorny są zawiłe. Wybudowano go w XVIII wieku i służył wtedy jako rezydencja do odpoczynku właścicieli. Do dziś stanowi świetny przykład barokowej siedziby polskiej szlachty. Pałac jest pod ochroną konserwatora zabytków. Od 1948 do 2015 roku znajdował się tam Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa. Przez wiele lat o posiadłość walczyli spadkobiercy rodziny Potulickich - w lipcu 2015 roku majątek trafił w ich ręce. Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego pałac stał pusty. Od 2020 roku posiadłość znajduje się w rękach rodziny Staraków. Pałac znajduje się przy ul. Literatów, na wschód od Konstancina-Jeziorny.

Kim jest Renzo Piano?

Renzo Piano to architekt urodzony w 1937 roku w Genui we Włoszech. Jego rodzina miała długie tradycje w budownictwie. Najpierw studiował, a później sam nauczał na Politechnice Mediolańskiej. Piano jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Zdobył Nagrodę Pritzkera w 1998 roku, która jest najważniejszym osiągnięciem w dziedzinie współczesnej architektury. Oprócz tego dostał Royal Gold Medal od Royal Institute of British Architects oraz Praemium Imperiale od japońskiej rodziny cesarskiej.

Przy tworzeniu projektu budynku Renzo Piano kieruje się dbałością o szczegóły. Jednocześnie dopasowuje dzieło do okolicy i łączy to z zastosowaniem nowych technologii. W pracach architekta można dostrzec elementy wspólne, np. wykorzystanie szkła, stali i aluminium. Renzo Piano ma jedną zasadę: architektura musi odpowiadać na ludzkie potrzeby - nie tylko przez estetykę, ale też pełnienie różnych funkcji społecznych.

Zobacz zabytkowy Pałac w Oborach w galerii:

Zaskakujące odkrycie w pałacu w Damnicy