Warszawska Białołęka to miejsce wyjątkowe nie tylko w skali miasta, ale także całej Polski. Podczas gdy w kraju liczba ludności od lat spada, północna dzielnica stolicy notuje prawdziwy boom demograficzny. Tam, gdzie jeszcze dwie-trzy dekady temu rozciągały się głównie łąki, dziś mieszkają 132 tysiące osób, z czego 17 tysięcy to dzieci w wieku szkolnym.
Największe szkoły w Warszawie
Na terenie Białołęki znajduje się największa obecnie podstawówka w Warszawie: Szkoła Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków przy ul. Hemara. Drugie miejsce na liście zajmuje odległa o niespełna trzy kilometry Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego przy ul. Głębockiej. Choć białołęcki samorząd dysponuje tak dużymi placówkami, miejsc dla dzieci wciąż brakuje. Uczniowie w wielu placówkach od dawna uczą się na dwie zmiany.
- 22 lipca ogłosiliśmy przetarg na budowę szkoły przy ul. Świderskiej. O tydzień wydłużyliśmy czas na nadsyłanie ofert, bo otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań od firm zainteresowanych realizacją inwestycji. Zwycięska firma nie tylko zbuduje szkołę z pełną infrastrukturą, ale też zapewni obsługę komunikacyjną przyszłej placówki. Projekt nowej szkoły powstał w oparciu o pracę, która zwyciężyła w ogłoszonym przez nas konkursie architektonicznym - informuje Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy.
Nowa podstawówka na Tarchominie
Nowa białołęcka podstawówka powstanie obok skrzyżowania ulic Świderskiej i Ćmielowskiej na Tarchominie. To pierwsza w dzielnicy inwestycja oświatowa, będąca owocem konkursu architektonicznego. Podstawówka stanie na nieruchomości, której część zajmował do października 2019 roku popularny wśród mieszkańców, zniszczony w pożarze bar Aloha. Na działce o powierzchni ponad 3,2 hektara urząd dzielnicy zbuduje placówkę dla 900 uczniów: 32 klas I-VIII i czterech zerówek. W skład kompleksu wejdą także zespół boisk, plac zabaw, parking i teren zielony.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie w budżecie na tę inwestycję białołęcki ratusz ma zarezerwowaną kwotę przekraczającą 100 mln zł. To pieniądze na budowę, nadzór inwestorki i wyposażenie placówki.
ZOBACZ TAKŻE
- Nauczycieli brakuje, uczniów przybywa. Jest ich o 60 tys. więcej
- Najpiękniejsze balkony i ogródki Warszawy. Moc pomysłów i inspiracji
- Ikonowicz: ratusz chce eksmitować uchodźców. Mieszkają w biurze