Szpital Bielański zmienia zdanie w sprawie przyrywania ciąży. "Decyzja TK nie jest prawem"

2020-10-26 18:47

Dyrekcja szpitala zaczęła odmawiać "aborcji w przypadku ciężkich wad płodu" przedwcześnie. Tak twierdzą prawnicy i też ratusz, który interweniował w tej sprawie. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się prawem, kiedy pojawi się w Dzienniku Ustaw - tłumaczy były prezes TK Jerzy Stępień. Dowiesz się więcej czytając ESKA.Warszawa.

Strajk kobiet w Warszawie

"Decyzja szpitala to działanie bezprawne"

Dyrektor szpitala Bielańskiego w Warszawie zmienia zdanie! Najpierw dyrekcja placówki zakazała lekarzom wykonywania zabiegów związanych z przerywaniem ciąży. Teraz cofnęła zakaz. To po interwencji warszawskiego ratusza, który przypomniał dyrekcji, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jeszcze prawnie nie obowiązuje.

- To działanie bezprawne. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie dopiero wtedy, kiedy będzie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jeszcze nie został ogłoszony. W związku z tym, taka decyzja szpitala nie ma podstaw - mówi radiu ESKA były prezes TK prof. Jerzy Stępień.

Dyrektorka bała się o lekarzy

Jak powiedziała nam dyrektorka szpitala Dorota Gałczyńska-Zych, powodem podjętej przez nią decyzji, był "lęk przed konsekwencjami". Bała się o lekarzy. Bo gdyby wyrok TK dziś wszedł w życie to dokonywanie zabiegów związanych z przerywaniem ciąży w przypadku wad płodu byłoby nielegalne i mogłoby za to grozić do trzech lat pozbawienia wolności.

- Decyzja Szpitala Bielańskiego była zdecydowanie przedwczesna. Wyrok jeszcze nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw, a więc szpitale powinny dalej wykonywać zabiegi, które zostały zaplanowane. To warunek konieczny, jeśli chodzi o obowiązujące prawo. W tym momencie, w obrocie prawnym, wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie istnieje, a więc nie można się na niego powoływać  - tłumaczy prawnik Karol Perkowski.

Czytaj także: Zaskakujący wyczyn przeciwnika maseczek. Przeskoczył po dachach kilku radiowozów.

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?