Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - siedziba uczelni

i

Autor: Maksym Kozlenko / en.wikipedia

Uczelnie wyższe

Ta warszawska uczelnia jest znana w całym kraju. Teraz ogłosiła wielką zmianę

2025-04-09 10:07

We wtorek 8 kwietnia na warszawskiej mapie uczelni wyższych pojawiła się nowa placówka. To efekt dużej zmiany wizerunkowej, na jaką zdecydowały się jej władze. Poznaj szczegóły tej transformacji i dowiedz się, co zyskają na tym studenci.

Duże zmiany w Collegium Civitas - jest nowa nazwa uczelni

Warszawskie Collegium Civitas to jedna z najbardziej znanych prywatnych uczelni w stolicy. Słynie z innowacyjnego podejścia do edukacji i współpracy ze środowiskiem biznesowym, dyplomatycznym i medialnym. Jak deklarują jej władzę, uczelnia koncentruje się w równym stopniu na wiedzy teoretycznej przekazywanej studentom, jak i oferuje nieocenione doświadczenie praktyczne.

Taka strategia się opłaca, bo Collegium Civitas od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach uczelni ogólnopolskich, takich jak ELA czy Perspektywy. Teraz jednak uczelnia z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki ogłosiła wielkie zmiany - od wtorku 8 kwietnia 2025 roku po uzyskaniu zgody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Collegium Civitas oficjalnie przekształciło się w Uniwersytet Civitas.

Jak podkreśla uczelnia w komunikacie, zmiana statusu to naturalna kontynuacja rozwoju Civitas, który trwa od czasu jej powstania w 1997 roku.

Uniwersytet Civitas - nowe możliwości

Po zmianie w Uniwersytet Civitas, uczelnia zyskała m.in. możliwość uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dziesięciu dyscyplinach: ekonomii i finansach, językoznawstwie, naukach o bezpieczeństwie, naukach o komunikacji społecznej i mediach, naukach o kulturze fizycznej, naukach o zarządzaniu i jakości, pedagogice, psychologii, naukach socjologicznych i naukach o polityce i administracji.

Studenci otrzymają również od teraz dyplomy uniwersytetu, co zwiększa ich prestiż, a także może stanowić dodatkowy atut podczas rozmów kwalifikacyjnych z przyszłymi pracodawcami.

Jak podkreśla Rektor Uniwersytetu Civitas, prof. Stanisław Mocek: „Status uniwersytetu to wiele nowych szans rozwoju, nie zmienia się jednak to, co od zawsze stanowiło fundament uczelni – wysokiej jakości kształcenie, otwartość na nowe idee i praktyczne podejście do nauki. Uniwersytet Civitas, tak jak wcześniej Collegium Civitas stawia na rozwój studentów, wspiera ich w zdobywaniu kompetencji i tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń. Nadal chce kształcić liderów przyszłości i budować społeczność akademicką, w której nauka spotyka się z pasją, a wiedza przekłada się na realne umiejętności.” 

Wśród wykładowców uczelni na przestrzeni jej działalności byli m.in. Jacek Czaputowicz, Henryk Domański, Waldemar J. Dziak, Andrzej Friszke, Tadeusz Gadacz, Hubert Izdebski, Lena Kolarska-Bobińska, Andrzej Paczkowski, Adam Daniel Rotfeld, Edmund Wnuk-Lipiński, Krzysztof Zanussi, Wojciech Szewko, a także dziennikarze:  Janina Paradowska, Jacek Żakowski, czy Grzegorz Miecugow.

Najlepsze licea w Warszawie i na Mazowszu w rankingu Perspektywy 2025:

Pożar hali w Natolinie pod Warszawą. Z ogniem walczyło prawie 30 zastępów