Taco Hemingway patronem ulicy?
W 2014 roku raper Taco Hemingway (Filip Szcześniak) wydał album "Trójkąt Warszawski", który spotkał się z ciepłym odbiorem przez krytyków, a przede wszystkim słuchaczy. Zwłaszcza warszawiacy mogli wyłapać wiele nawiązań do życia w stolicy Polski. W tekstach utworów Taco padają nazwy ulic Warszawy, a w dodatku raper pokazuje rzeczywistość miasta taką, jaka jest.
Nie tylko słuchacze doceniają po dziś dzień wartość albumu "Trójkąt Warszawski". Jeden z radnych dzielnicy Śródmieście Piotr Salach nie przeszedł obojętnie obok twórczości słynnego rapera. Samorządowiec wpadł na pomysł, aby nazwać ulicę bądź skwer imieniem artysty. "Taco Hemingway w swojej twórczości wielokrotnie portretował Warszawę, czyniąc ją niemal pełnoprawnym bohaterem swoich utworów. Płyta »Trójkąt Warszawski«, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, stała się symbolem miejskiej tożsamości stolicy. Teksty zawarte na tym albumie są pełne lokalnych odniesień i oddają unikalny klimat życia w Śródmieściu, które stało się scenerią wielu jego piosenek" - napisał w interpelacji Piotr Salach.
Czy można nadać nazwę ulicy po żyjącej osobie?
Radny dzielnicy Śródmieście zdaje sobie sprawę z tego, że nie do niego należy decyzja w tej sprawie, tylko do władz. Piotr Salach chciał jednak, aby upamiętnić Taco Hemingwaya jeszcze w tym roku - w grudniu przypadła 10. rocznica wydania albumu "Trójkąt Warszawski". W interpelacji zaznaczył, że inicjatywa powinna się spotkać "zwłaszcza z poparciem wśród młodszego pokolenia warszawiaków, którzy odnajdują w twórczości Taco Hemingwaya część własnej tożsamości".
Pomysł radnego może wydawać się ciekawy dla fanów rapera, jednak sama procedura zmiany nazwy ulicy nie jest taka prosta.
Przede wszystkim w Warszawie istnieje zasada, że patronami ulic, skwerów czy placów zostają osoby nieżyjące. Jedna z uchwał Rady Warszawy w tej sprawie brzmi następująco: "Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, pseudonimów lub innych określeń osób nadaje się po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby". Najważniejszym organem przy podjęciu decyzji o nadaniu nazwy ulicy jest Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady Warszawy. Nawet gdyby projekt radnego Piotra Salacha uzyskałby poparcie wśród innych samorządowców, komisja musi pozytywnie go zaopiniować - bez tego wniosek przepadnie.
PlayStation Brand Space - nowe miejsce dla graczy w Warszawie: