Elizeum w Warszawie zostanie uratowane
31 stycznia na stronie Stołecznego Konserwatora Zabytków na Facebooku pojawił się post, w którym zapowiedziano "kolejne kroki w ratowaniu niezwykłego warszawskiego zabytku, czyli Elizeum". - Zeszły rok oznaczał dla tego XVIII-wiecznego obiektu dobre wiadomości. Po pierwsze Zarząd Zieleni Warszawy uzyskał pozwolenie MWKZ na przeprowadzenie prac. Po drugie dostaliśmy dotację z "Rządowego programu odbudowy zabytków" w wysokości 3,5 mln zł. Po trzecie złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę - czytamy.
Konserwator przekazał, że obecnie oczekuje na pozytywne rozstrzygnięcie wspomnianego wniosku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Później ruszą prace, których głównym celem będzie " zabezpieczenie i osuszenie groty na podstawie projektu architektoniczno-budowlanego, który mamy gotowy już od 2022 r.".
Elizeum w Warszawie - czym jest i do czego służyło?
Jak podkreślił Stołeczny Konserwator Zabytków, Elizeum jest "dwukondygnacyjną, podziemną grotą". Powstało w latach 1776–1778 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Za zleceniem budowy stał książę Kazimierz Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta.
Po co właściwie powstało? Na ten temat krążyły różnorakie teorie - wielu twierdziło, że było to miejsce miłosnych schadzek. Najprawdopodobniej grota była jednak kaprysem, służącym jako salon spotkań towarzyskich.
Po śmierci księcia Elizeum zaczęło rotacyjnie zmieniać właścicieli. Było użytkowane niezgodnie z pierwotnym założeniem, m.in. jako magazyn, a ostatecznie stało się miejscem opuszczonym i porzuconym.
Grotę znaleźć można w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie.