Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - historia
Głównym zadaniem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest oczywiście popularyzowanie nauki i przekazywanie informacji w jak najbardziej atrakcyjny dla różnych grup wiekowych sposób. Obecnie odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach, spotkać się z robotami, zaangażować się w eksperymenty i dowiedzieć się, jak nauka będzie kształtowała naszą przyszłość oraz jak wpływa na nią sam człowiek. W planetarium na zainteresowanych czekają gwiezdne lekcje, ale również niesamowite doświadczenia kulturalne.
Aby CNK mogło tak bardzo się rozwinąć, potrzebnych było wiele lat zaangażowania i pracy niezliczonych osób. Jak więc powstała placówka i jak wyglądała droga uatrakcyjniania jej dla gości?
Aby poznać historię CNK, należy cofnąć się do początku 2004 r., kiedy to prezydent Warszawy Lech Kaczyński powołał zespół ds. realizacji projektu centrum nauki. Niedługo później podpisano porozumienie w sprawie współtworzenia i współfinansowania centrum, powołano pierwszą Radę Programową oraz rozstrzygnięto konkurs na nazwę. "Spośród 1600 nadesłanych propozycji jury wybrało jako nazwę Centrum nazwisko największego spośród uczonych, którzy żyli na ziemiach polskich" - czytamy na stronie CNK.
Już w 2005 r. minister nauki i informatyzacji, minister edukacji narodowej i sportu oraz prezydent Warszawy podpisali umowę o utworzeniu wspólnej instytucji kultury Centrum Nauki Kopernik. Rozstrzygnięto też konkurs architektoniczny na projekt obiektu.
W 2006 r. rozpoczęło się intensywne przygotowywanie wystaw, a w 2007 r. powołano dyrektora Centrum Nauki Kopernik, którym został Robert Firmhofer. Sama budowa siedziby CNK ruszyła w lipcu 2008 roku i trwała dwa lata. Centrum zostało oficjalnie otwarte 5 listopada 2010 r. - w pierwszy weekend działania placówkę odwiedziło 13 tys. gości.
Z czasem CNK znacznie się rozwijało - otwarto m.in. nowe wystawy, laboratoria, pracownie i Teatr Robotyczny. W lipcu 2011 r. pracę rozpoczęło również Planetarium, które od lat cieszy się wśród warszawiaków i turystów ogromną popularnością. Od sierpnia 2014 r. zainteresowani mogą odwiedzać też ogród na dachu.
Ostatnim dużym wydarzeniem w historii CNK było otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w marcu 2023 r. "To pionierskie w Polsce miejsce prac badawczo-rozwojowych, w którym wraz z partnerami realizujemy badania nad uczeniem się i w interdyscyplinarnych zespołach tworzymy nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć" - czytamy na stronie placówki.
Warto zaznaczyć, że obecnie Centrum Nauki Kopernik jest zamknięte z powodu remontu. Wystawy zostaną uruchomione już w listopadzie 2024 r., a Planetarium - w nowym roku.
Więcej informacji o utrudnieniach znajdziecie tutaj: Centrum Nauki Kopernik zamknięte na długie tygodnie. Znamy szczegóły
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - archiwalne zdjęcia
W poniższej galerii znajdziecie zdjęcia sprzed ponad dziesięciu lat. Uwieczniono na nich końcowy etap budowy CNK, otwarcie kompleksu, pierwszych gości oraz uruchomienie Planetarium. Zapraszamy do obejrzenia zebranych fotografii: