Spis treści
Nowe Centrum Warszawy: postępy prac
Inwestycja w kwartale ulic: Sienkiewicza, Jasna, Złota i Zgoda rozpoczęła się latem 2024 roku. Modernizacja 2,5 hektara powierzchni w ramach projektu "Nowe Centrum Warszawy" potrwa dwa lata. Według danych na stronie inwestycji w chwili pisania postęp prac wynosi 11 procent, więc jest to dopiero ich początek. Mimo to widać już zarys tego, jak wszystko będzie wyglądać. Wszystko też widać na zdjęciach opublikowanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.
W ostatnich dniach robotnicy zajęli się układaniem nowej nawierzchni pod Domem pod Orłami. Według drogowców kostka jest wyjątkowo elegancka i trwała. Oprócz tego rozpoczęły się prace nad stawianiem zbiornika retencyjnego w obszarze dawnego tunelu. Projekt zakłada, że zbiornik ma być kluczowy dla gospodarowania wód opadowych w tym rejonie. Ustawiono już fundamenty i ściany nowej konstrukcji. Dodatkowo wykonano już pierwsze pomieszczenie techniczne dla fontann, które staną w ogrodzie linearnym.
Dlaczego powstaje zbiornik retencyjny w dawnym tunelu?
Zbiornik retencyjny powstaje głównie w celu zredukowania efektu tzw. "wyspy ciepła" na obszarze ulic Złotej, Zgoda, Jasnej i Sienkiewicza. W sierpniu drogowcy zainstalowali czujniki, które mierzą temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki nim będzie wiadomo, jak zmienią się te dane po przebudowie Nowego Centrum Warszawy. Również będą porównywane wartości 2-3 lata po zmianach, kiedy już zasadzone rośliny urosną.
Jak wcześniej informowaliśmy, wykonawcy na budowie Nowego Centrum Warszawy natknęli się na ciekawe znalezisko. Podczas prac ziemnych odkryto mury dawnego Szpitala Dzieciątka Jezus. Choć znalezisko badają archeologowie, to nie wpływa jednak na tempo prac. "Dzięki sprawnej współpracy z archeologami udaje się jednak uniknąć znacznych opóźnień - w czasie, gdy prace wykopaliskowe jeszcze trwają, realizujemy inne elementy projektu" - czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich.
Zobacz zdjęcia z placu budowy Nowego Centrum Warszawy: